Znamy szlaki konkursu „Cieszanów – Cztery Pory Roku”

0

Znamy zwycięskie propozycje szlaków turystycznych, które zgłoszone zostały do konkursu „Cieszanów – Cztery Pory Roku”. Wyróżniono te trasy, które były najbardziej angażujące i niesztampowe.

Fot. Pierwszą ze zwycięskich tras jest Szlak Roberta Korzeniowskiego.

Do konkursu zgłoszono ponad 30 propozycji. Wybrano tylko 4, niebanalne koncepcje – po jednej na każdą porę roku, których tematyka ma duże szanse na przyciągnięcie turystów. Szlaki składają się z minimum 5 punktów przystankowych, stanowiących miejsca warte odwiedzenia w gminie Cieszanów.

Pierwszą ze zwycięskich tras jest Szlak Roberta Korzeniowskiego zaproponowany przez Karolinę Kornaś z Tarnogóry (woj. Lubelskie). Na trasie znajdują się miejsca związane z wczesną biografią Roberta Korzeniowskiego (który urodził się i wychował na ziemi cieszanowskiej) m. in. jego rodzinny Niemstów, czy cieszanowski kościół, w którym został ochrzczony. Zwiedzając szlak powędrujemy również jego ulubionymi ścieżkami leśnymi, na których co roku trenuje, gdy przybywa w swoje rodzinne strony.

Kolejna, zwycięska propozycja należy do Jakuba Machały z Jarosławia, który zachęca do poznania reliktów po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Zostały one utworzone w 1949 r. Na szlak pozostałości dawnych PGR-ów składają się budynki znajdujące się w Chotylubiu. Nowym Siole, Niemstowie, Starym i Nowym Lublińcu. Dziś po PGR-ach zostały tylko osiedla mieszkaniowe i resztki zabudowań gospodarczych oraz żyjący mieszkańcy – świadkowie ich świetności i upadku w 1994 roku.

Trzeci szlak – jesienną trasę leśną zaproponował Michał Machała z Jarosławia. Szlak dedykowany jest miłośnikom lasu. Już same nazwy kompleksów wzbudzają zainteresowanie: Korczunek, Babczyn, Bruszyn i chyba najcenniejszy z nich rezerwat Jedlina, przez który wiedzie przepiękna ścieżka przyrodnicza. Szczęściarze zobaczyć będą mogli rysie, wilki i łosie. Ponadto knieje pełne są grzybów i jagód.

Ostatni zwycięski szlak to trasa akwenów wodnych Joanny Kołodziej z Nowego Lublińca. Trasa obejmuje największe i najciekawsze zbiorniki wodne będące miejscem obserwacji bogatej ilości ptaków w Nowym i Starym Lublińcu oraz kąpielisku Wędrowiec w Cieszanowie. Ten rodzaj szlaku dedykowany jest wielbicielom ornitologii, a także osobom preferującym cieszę i odpoczynek czy akwenach wodnych.

Laureaci konkursu otrzymają równorzędne nagrody, którymi będą: rower turystyczny, statuetka, udział w imprezie Mikser Turystyczny na Ukrainie. Nagrodzone pomysły zostaną zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego z ze środków Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014-2020. Powstanie oznakowanie szlaków i będą one promowane wśród turystów na Roztoczu.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here