Podkarpacie i Lubelszczyzna chcą wspólnie promować Roztocze

7

Podkarpacie i Lubelszczyzna chcą wspólnie promować markę turystyczną Roztocza. Marszałkowie obu województw podpisali list intencyjny w tej sprawie dziś (22.11) w Baszni Dolnej podczas V Transgranicznego Forum Turystyki.

List intencyjny w sprawie wspólnej promocji Roztocza to kolejny etap kooperacji obu województw, po tym jak w maju br. podpisano pierwszą deklarację o współpracy. Połączenie sił przy projektach turystycznych to istotny element synergii, o czym mówił podczas forum marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.

Bardzo się cieszymy, że dziś możemy się spotkać i wspólnie z marszałkiem Stawiarskim podpisać list intencyjny, który będzie nas przybliżać do wspólnych działań na rzecz Roztocza. (…) Należy wspomnieć, że jesteśmy beneficjentem Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, dzięki czemu możemy realizować wspólne działania. Jesteśmy też w tym czasie, kiedy przygotowujemy strategie rozwoju w związku z tym musimy przygotowywać się do tego pod względem planowania, prognozowania i przygotowywania wspólnych działań strategicznych. Do tego musimy podejść projektowo, bo właśnie działania związane z promocją wspólnej marki jest takim podejściem projektowym – powiedział marszałek, jednocześnie podkreślając, że istnieje potrzeba mówienia o Roztoczu, jako o marce wspólnej.

W podpisanym przez marszałków liście intencyjnym zapisano wolę podjęcia współpracy na rzecz stworzenia jednej wspólnej, spójnie zarządzanej marki turystycznej „Roztocze”. W tym celu postulowane jest m.in. opracowanie audytu zasobów całego subregionu, a także stworzenie dla niego jednej strategii marki i rozwoju turystyki, wraz z programem wdrożenia.

Samo forum, w którym uczestniczyli reprezentanci branży turystycznej, samorządowcy i przedstawiciele różnych instytucji zostało poświęcone szeroko rozumianym kulinariom oraz ich wykorzystaniu w promocji regionów. Dlatego w Kresowej Osadzie serwowano lokalne potrawy. Na konferencji nie zabrakło branżowych wykładów i paneli dyskusyjnych, między innymi poświęconych roli produktów regionalnych i dobrego smaku w wyborze destynacji turystycznych, czy panelu poświęconego enoturystyce w kontekście podkarpackich winnic oraz Karpackiego Szlaku Wina.

Integralną częścią Forum było „Gotowanie na żywo”, poprowadzone przez Jarosława Uścińskiego, jednego z najbardziej utytułowanych polskich szefów kuchni, który zaprezentował m.in. dania kuchni kresowej.

Galeria zdjęć.

7 komentarze

 1. Promowanie Roztocza przy takim stanie dróg dojazdu na to Roztocze to mrzonki……
  O drodze Jarosław – Lubaczów napisano już wszystko. Upłynie wiele wiele lat zanim bedzie można nią przejechać bez obaw o samochód. Dziwie się marszałkowi Ortylowi, że nic nie działa żeby CAŁA droga była przejezdna. Chyba że lata do Lubaczowa helikopterem albo jedzie pociągiem??

  Jeszcze gorzej ma się stan rzeczy na Lubelszczyźnie. Droga Bełżec-Narol jeszcze jako tako, ale droga na Tarnogrod i Biłgoraj przez Zamch i Obszę to obraz nędzy i rozpaczy. Nie ma żadnych (!!!) planów jej poprawy w najbliższych latach poza jakimiś tam wypowiedziami polityków.
  Oczywiście idzie za tym także tragiczny i skandaliczny stan tej drogi po podkarpackiej stronie.

  Druga rzecz. Pociągi. Symboliczne połączenia z Rzeszowa/Jaroslawia.
  I kompletny brak od strony Zamościa (a kiedyś jeździły).

  Zacznijcie wobec tego Panowie Samorządowcy od podstaw. A reszta przyjdzie. Od bankietów i pogadanek Roztocze się nie wypromuje.

 2. #lola Pełna zgoda. Roztocze to Narol, Horyniec, Lubycza, Susiec i dalej na północ. Wyznawcy geografii rozciągalnej chcieliby żeby było szerzej aż po Lubaczów, Cieszanow, Obsze ale tak się nie da. Z tego co widzę to nadchodzi tez kres wszelkiej ziemi lubaczowskiej na siłę rozciaganej na Roztocze.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here