Lubaczów: Radni miejscy wybrali nowych ławników

3

Rada Miejska w Lubaczowie podczas czwartkowej (26.09) sesji wybrała czterech nowych ławników sądowych do Sądu Rejonowego w Lubaczowie na kadencję 2020-2023. Swoje funkcje będą oni pełnić od początku stycznia.

Procedura wyboru ławników na nową kadencję rozpoczęła się kilka miesięcy temu, a same kandydatury można było zgłaszać do końca czerwca br. Przed kandydatami postawiono szereg wymagań, a wśród nich m.in. posiadanie polskiego obywatelstwa i korzystanie z pełni praw cywilnych i obywatelskich, nieskazitelny charakter, wiek 30-70 lat, czy co najmniej średnie wykształcenie.

Do wyborów doszło podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Lubaczowie, kiedy to radni w tajnym głosowaniu wybrali ławników w osobach: Honorata Rusinek, Krystyna Gutkowska, Justyna Salik i Marian Słotwiński.

Ławnicy sądowi są niezawodowymi członkami sądu orzekającego. W zakresie orzekania pozostają niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Kadencja ławnika trwa cztery lata.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

3 komentarze

  1. Przydało by się jeszcze rozwinąć te nazwiska, kto kim jest, czym się zajmuje ? Ja akurat wiem, ale myślę, że lokalne społeczeństwo powinno to wiedzieć. Proszę jeszcze o informację ilu było kandydatów ? Fajnie by było jakby podawać pełne informację, a nie zdawkowe.

  2. Udział ławników w sprawach sądowych to relikt tzw. udziału czynnika ludowego w sądzie. Ludzie ci nie maja nic wspólnego z prawem i go po prostu nie znają. I choć mają głos równy sędziemu, to nigdy nie orzekają odmiennie (choć mogliby sędziego przegłosować). Był taki jeden przypadek kilkanaście lat temu w Sądzie Okręgowym w Przemyślu, gdzie 3 ławników przegłosowało 2 zawodowych sędziów.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here