IBRiS: Zjednoczona Prawica wygra wybory w 12 sejmikach wojewódzkich

0

Według najnowszego sondażu IBRiS PiS ma szansę rządzić w siedmiu województwach, a Koalicja Obywatelska, czyli PO i Nowoczesna – w 6 (w trzech szanse są wyrównane) – informuje Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przedstawił wyniki swego sondażu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Z badania wynika, że wybory do sejmików wojewódzkich wygra Zjednoczona Prawica (36 proc.). Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) ma w nich otrzymać 23 proc. głosów, PSL – 13 proc., SLD – 7 proc., ruch Kukiz’15 – 7 proc., komitety regionalne i bezpartyjne – 5 proc., Partia Razem – 3 proc., Wolność – 2,4 proc.

– Szacujemy, że PiS samodzielnie lub z udziałem innych ugrupowań, w tym przypadku może być to ugrupowanie Kukiz’15, ma szansę rządzić w siedmiu województwach, Koalicja Obywatelska plus ewentualni koalicjanci w sześciu województwach, a 3 (od red. opolskie, dolnośląskie i warmińsko-mazurskie) – są nierozstrzygnięte – powiedział prezes IBRiS, Marcin Duma.

Duma mówił również, że zgodnie z sondażem Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory do sejmików w 12 województwach, a Koalicja Obywatelska tylko w czterech (pomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim). W pięciu województwach PiS uzyskałby większość mandatów – wielkopolskim, mazowieckim, małopolskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. To właśnie Podkarpacie jest jedynym regionem, w którym Zjednoczona Prawica rządzi samodzielnie.

elubaczow.com, PAP


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here