Fot. Archiwum.

Najprawdopodobniej 7 kwietnia odbędzie się pierwsza tura tegorocznych wyborów samorządowych, a druga dwa tygodnie później. Takie daty podał podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

O sprawę daty wyborów samorządowych premier został zapytany podczas konferencji prasowej po środowym (03.01) posiedzeniu rządu. Odnosząc się do zawartej w pytaniu sugestii, że może chodzić o dni 7 i 21 kwietnia, premier stwierdził, że daty te są rzeczywiście najbardziej prawdopodobne „ze względów kalendarzowych”. Jak wyjaśnił, chodzi o uniknięcie zbieżności daty wyborów ze świętami wielkanocnymi z jednej strony, a długim weekendem majowym, gdy frekwencja mogłaby być mniejsza, z drugiej.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na siedem dni przed upływem kadencji rad. Ta, została wydłużona i kończy się 30 kwietnia 2024 r. Oznacza to, że wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r.

W powiecie lubaczowskim podczas głosowania wybierać będziemy radnych różnych szczebli (gminy, powiatu, województwa) oraz wójtów i burmistrzów gmin.

Przypomnijmy, że w wyborach w 2018 roku mieszkańcy powiatu wybrali do Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresę Pamułę (PiS), która rok później dostała się do Sejmu RP oraz Andrzeja Nepelskiego (PSL).

Natomiast w Radzie Powiatu, po wielu latach rządzenia Polskiego Stronnictwa Lubaczowskiego, doszło do zmian i władzę przejęła większość radnych Prawa i Sprawiedliwości.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

17 komentarze

 1. Nowy minister finansów pracował przy gotowym budżecie PiS. Kopiuj wklej i powklejał co najmniej dodatkowych 20 mld zł. Kilka dni temu deficyt budżetu PiS 160 kilka mld zł był olbrzymi ale dzisiaj bodajże 184 mld jest niski i nie ma się czym przejmować. Polacy zapłacą. Malo tego wykreślił 30 miliardów zł. na obronność ! Tego już nie ma. 3 mld. za PiS na media publiczne były złe ale 3 mld. za PO z przystawkami jest dobre. 26 ministerstw (!) wzrost budżetu do rekordowego 2,1 mld , dodatkowe 500 mln na kancelarie premiera Tuska. Wzrost składki ZUS do 1976 zł, wzrośnie podatek akcyzowy od alkoholi oraz tytoniu o 10%. Od nowego roku wzrosną liczne opłaty i podatki. Przede wszystkim od 1 stycznia 2024 r. nastąpi znaczący wzrost maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych w Polsce. Podatki od nieruchomości w 2024 r. w górę o 15%, nowy podatek od plastiku. Zmienią się także opłaty uzdrowiskowe od kurortu czy podatki od samochodu oraz…psa. Koalicja Wycofuje się z obietnicy 60 tyś wolnej od podatku, nie będzie nie tylko kredytu mieszkaniowego 0% ale także 2% .Opłata paliwowa w górę o 13,2 proc. dla wszystkich rodzajów paliw. Od stycznia nowy podatek od czynności cywilnoprawnych który uderza w kupujących mieszkania. Wchodzi nowe prawo podatek minimalny dla spółek. Tusk podpisał spłatę deficytu unijnego budżetu 150 miliardów euro przez Polaków. Dodatkowo zgodził się na mechanizm relokacyjny nielegalnych imigrantów i federalizacje unii. Sporo „dobrych” zmian już na samym początku.

  • buhaha. Naprawdę naogladaleś się propagandy. Napisałeś jak wygląda budżet w tym Twoim świecie wykreowanym przez PiS. A teraz czas na rzeczywistość.
   Przez to, że PiS przedłużał ile mógł oddanie władzy ten budżet jest praktycznie stworzony przez PiS plus obietnice nowej koalicji. Nie ma czasu na większe kombinacje w budżecie. Dlatego jest większy deficyt o którym Koalicja 15 października mówi a PiS się bał.
   30 mld na obronność zostało wycofane z wydatków bo Korea nie udzieliła Nam kredytu za który mieliśmy kupić od nich uzbrojenie. Nie ma kredytu to nie ma za co kupić. A PiS tak się chwalił a tu wielka porażka PiS.
   Duda podpisywał 2 i 3 mld na TVPiS bez mrugnięcia okiem. Kiedy trzeba zapisać na TVP to już nie. Tym oto prostym sposobem to Prezydent Duda zlikwiduje TVPiS. A te 3 mld poszło na onkologię i leczenie raka.
   Wzrost kosztów kancelarii Premiera. Jakbyś nie wiedział do 13 grudnia rządził PuS i Morawiexki. Jeszcze lrzed wyborami było wiadomo, że pójdzie na kancelarię premiera 2,1 mld. powtarzam i to jeszcze przed 15.10 było wiadomo i to obojętnie kto byłby premierem. Do tego w niecały miesiąc nie da się zrobić jeszcze w okresie świątecznym widocznych efektów cięć budżetowych. Przecież choćby ludzi nie wywali się od tak z prądy na zbity pysk.

   Wzrosty podatków, ZUS, akcyzy, opłaty paliwowej. Podziękuj PiS-owi, który przegłosował minimalną od stycznia i lipca 2024. Jej podniesienie powoduje, że wszystko idzie do góry. Kto jest przedsiębiorca to wie co piszę. Ty widzę tego nie rozumiesz.

   60 tys. złotych. To jest duża zmiana i dzięki PiS i temu, że tak przyspawali się do koryta już nie było szans by to wprowadzić. Realnie to za ten 2024 da się wprowadzić dopiero.

   Podatek dla spółek to też robota PiS. Doczytaj sobie temat.

   Relokacja tak czy siak musiała u Nas nastąpić. Nawet PiS by się ugiął.

   Mniej propagandy. Więcej faktów I doczytania co się skąd bierze.

 2. w sumie najsprawniej by było aby każda opcja polityczna miała swój kanał Tv. np rządzący TVP,opozycja TVP2,Polsat Trzecia droga,Regionalne PSL,TVN Lewica,Narodowcy RP Republika itd. wtedy każdy ma wybór i ogląda co chce. po to jest pilot. mam wtedy okazję wyłączyć lub włączyć co mi pasuje. to sprawiedliwe . owszem place wtedy i na tych których popieram i na tych których nie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here