Cieszanów: W poszukiwaniu przodków Adeli Schwarzer

0

Nie było jej dane odnaleźć rodzeństwa. Zmarła w 2005 roku. Poszukiwania kontynuuje jej syn. Uczczenie pamięci matki – Adeli Schwarzer i znalezienie jej przodków stało się ważną częścią jego życia.

Czy ktoś rozpozna te osoby?

Historia Adeli prowadzi do rzeszowskiego getta, ale rozpoczyna się w Krakowie, gdzie urodziła się w 1923 roku. Jej rodzice pochodzili z Cieszanowa. Adela przetrwała siedem nazistowskich obozów pracy przymusowej, lecz w ostatnim w Bergen-Belsen znaleziono ją umierającą na stosie martwych ciał. Ważyła zaledwie 23 kilogramy. Przy życiu trzymało ją ogromne pragnienie spotkania się z rodziną – z czterema siostrami – Gustą, Heleną, Reginą, Amalią i dwoma braćmi – Izakiem i Samuelem. Rozpoczęte po II wojnie światowej poszukiwania nie przyniosły rezultatów. Adela, mieszkając w Szwecji, nigdy nie dowiedziała się, czy jako jedyna ze swojej najbliższej rodziny ocalała z Holokaustu. Zmarła 8 maja 2005 roku.

Teraz poszukiwania kontynuuje jej syn Jan Berga, który założył stronę internetową poświęconą pamięci matki – www.adelaschwarzer.com. W ten sposób chce uczcić pamięć nie tylko jej, ale również innych ofiar nazizmu. Ma także nadzieję, że publikacja pozwoli mu odnaleźć swoich przodków.

Osoby, które mają jakiekolwiek informacje dotyczące rodziny związanej z Cieszanowem, Krakowem i Grodziskiem Dolnym proszone są o kontakt pod adresem: adelaschwarzer@hotmail.com lub numerem telefonu +46 70 520 76 26 (Szwecja).

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here