Łosie niszczą leśne uprawy w okolicach Narola

2

Łosie żyjące na terenie Nadleśnictwa Narol sprawiają tamtejszym leśnikom coraz więcej kłopotów. Niszczą młodniki, łamią drzewka oraz zgryzają i wydeptują uprawy.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Na terenie Nadleśnictwa Narol podczas tegorocznej inwentaryzacji doliczono się łącznie 69 szt. łosi. To około 21 % populacji łosi oszacowanej podczas tegorocznej inwentaryzacji zwierzyny w RDLP w Krośnie. Zwierzęta w ostatnim czasie wyrządzają coraz więcej szkód. Leśnicy odnotowują regularne spałowania młodników jodłowych, łamanie drzewek oraz zgryzanie i udeptywanie upraw leśnych.

– Z uwagi na duże zagęszczenie populacji łosia w nadleśnictwie, szkody wyrządzane przez ten gatunek nabierają coraz większego znaczenia gospodarczego. W bieżącym wskutek zgryzania zostały uszkodzone niemalże w stu procentach dwie uprawy leśne (leśnictwo Jezioro, leśnictwo Maziarnia), które należy ponownie odnowić tymi samymi gatunkami – informuje Barbara Wiciejowska z Nadleśnictwa Narol.

Najskuteczniejszym sposobem na zminimalizowanie szkód w uprawach będzie grodzenie – uważają leśnicy. Takie prace łączą się jednak z ponoszeniem dodatkowych, nie planowanych nakładów finansowych.

Łoś to największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Żyje w podmokłych lasach północnej Eurazji i Ameryki Północnej. Występujący w Polsce podgatunek A. a. alces – łoś europejski jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną łowną, objęty całorocznym okresem ochronnym. Liczebność populacji od roku 2001 stale wzrasta, od kiedy to zostało wprowadzone przez Ministerstwo Środowisko moratorium na odstrzał łosi.

elubaczow.com, Nadleśnictwo Narol


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here