Fot. Nadleśnictwo Lubaczów, arch.

Przed nami czwarta edycja akcji #sadziMY, która odbędzie się w najbliższy czwartek i piątek – 29 i 30 września. Do narodowego sadzenia drzew włączyli się leśnicy z Lubaczowa, Oleszyc i Narola, którzy za darmo rozdadzą sadzonki drzew.

Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka – cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń. W ostatnie dwa dni września leśnicy znów zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew – czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Do akcji włączyło się m.in. Nadleśnictwo Lubaczów, które zaprasza do swojej siedziby po odbiór darmowych sadzonek.

Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY będzie miał miejsce w piątek 30 września w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.

– Po raz czwarty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent.

– Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – zachęca Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Co ważne, leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem. Sadzonki będzie można odebrać nie tylko w Nadleśnictwie Lubaczów, ale także u leśników w Oleszycach i Narolu.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here