Nocek duży, fot. Konrad Sachanowicz.

Pod koniec stycznia, na terenie bunkrów linii Mołotowa, przeprowadzono badania monitoringowe mające na celu ocenę liczebności i stanu nietoperzy. Na terenie nadleśnictw Lubaczów i Narol pojawiła się doświadczona ekipa chiropterologów, która przeprowadziła szczegółowe obserwacje.

W wyniku tych badań, kierowanych przez Konrada Sachanowicza, stwierdzono obecność ponad 100 osobników mopka zachodniego oraz 11 nocków dużych. Takie wyniki pozwalają przypuszczać, że populacja nietoperzy w schronach jest stabilna, a nawet może wzrastać. To bardzo pozytywna informacja dla ochrony tych gatunków oraz ich siedlisk.

Badania nad nietoperzami prowadzono w ramach prac nad aktualizacją Planów Zadań Ochronnych dla obszarów Natura 2000 Horyniec i Uroczyska Roztocza Wschodniego. Prace te są realizowane przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Przemyślu.

Dodajmy, że w poprzednich latach bunkry linii Mołotowa na terenie obu nadleśnictw zostały odpowiednio przystosowane dla potrzeb nietoperzy, wewnątrz schronów zamontowano dodatkowe schronienia cegły dziurawki i szczelinowe pustaki keramzytowe, a wejścia zabezpieczono specjalnymi kratami. Wokół bunkrów rozwieszono również specjalne budki szczelinowe dla nietoperzy – czytamy na stronie Nadleśnictwa Lubaczów.

Nadchodzące lata przyniosą kontynuację tych badań, które są planowane na rok 2025. Dzięki temu będziemy mogli monitorować dalszy rozwój populacji nietoperzy i podejmować skuteczne działania na rzecz ich ochrony.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here