Tegoroczny Tydzień Bibliotek za nami

1

Tradycyjnie od 8 do 15 maja obchodzony był Tydzień Bibliotek. W Lubaczowie po raz trzeci włączono się do tej ogólnopolskiej akcji, której hasło w tym roku brzmiało „Wybieram bibliotekę”.

Fot. MBP w Lubaczowie
Fot. MBP w Lubaczowie

Przez cały tydzień mieszkańcy Lubaczowa i okolic mogli uczestniczyć w wydarzeniach związanych z obchodami Tygodnia Bibliotek. Do wyboru były wykłady, rajd rowerowy i liczne spotkania autorskie. Obchody otworzyła konferencja pt. „Rozwój kontaktów dziecka z literaturą”, którą prowadziła prof. dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas wystąpienia podkreślała, że dzięki czytaniu dziecko w ciągu pierwszych lat życia tworzy dla siebie „otulinę” złożoną z pragnień, fantazji i marzeń, która pozwoli mu przetrwać najtrudniejsze chwile w późniejszym, dorosłym życiu. Czas spędzony na wykładzie umilili uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej, którzy wystąpili z programem artystycznym.

Program Tygodnia Bibliotek w Lubaczowie standardowo obejmował rowerowy rajd „Odjazdowy Bibliotekarz”, który promuje czytelnictwo oraz integrację społeczności lokalnej z bibliotekarzami. Tegoroczna akcja organizowana przy współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Lubaczowie przyciągnęła ponad osiemdziesięcioosobową grupę miłośników książek i rowerów.

Fot. MBP w Lubaczowie
Fot. MBP w Lubaczowie

Kolejne akcje prowadzone były w bibliotece. Najmłodszym czytelnikom Alicja Tanew, w leśnej scenerii, czytała bajki i śpiewała piosenki. Dzieci poznały „Leśne przygody Honoraty” i „Noc w mrowisku”. Natomiast dla nieco starszych czytelników z poetką i kompozytorką zostało zorganizowane spotkanie autorskie, podczas którego prezentowała własną twórczość.

Kolejny dzień w MBP upłynął razem z Władysławą Wiśniowską. W spotkaniu, które poświęcone było tematyce wody w literaturze i piosence, uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lubaczowie oraz nauczyciele – emeryci ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zaprezentowany projekt przypomniał jak ważne miejsce zajmuje woda w życiu codziennym, co znajduje swoje odbicie także w literaturze i sztuce.

Biorąc pod uwagę, że rok 2015 jest Rokiem Jana Pawła II do obchodów Tygodnia Bibliotek zaproszono ks. dziekana Andrzeja Stopyrę, który czytał dzieciom bajkę o tym „…Jak Karolek został papieżem”. Ponadto zaprezentował on elementy stroju biskupa: pas, piuskę i mitrę oraz czapkę, którą nosi kardynał. Wytłumaczył najmłodszym, że ksiądz najpierw zostaje biskupem, później kardynałem, a dopiero potem może zostać papieżem.

Fot. MBP w Lubaczowie
Fot. MBP w Lubaczowie

Ostatnim punktem obchodów była Noc Bibliotek. W jej ramach odbyło się spotkanie autorskie z Witoldem Kopą – poetą, choreografem, byłym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubaczowie, nauczycielem akademickim. Wizyta była okazją do prezentacji wierszy artysty i wspomnień, zakończyła także tegoroczny Tydzień Bibliotek.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here