Prestiżowa nagroda dla Stowarzyszenia Folkowisko z Gorajca

7

Działające na terenie Roztocza Wschodniego Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko zostało laureatem VI edycji Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za lokalne inicjatywy kulturalne pod patronatem Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Nagroda przyznawana jest za przedsięwzięcia o charakterze kulturowym i kulturotwórczym, które w wybitny sposób przyczyniły się do wzmocnienia więzi i tradycji lokalnych oraz aktywizacji społeczności lokalnej.

Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca wyróżnione zostało w kategorii organizacji pozarządowych za zorganizowanie Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko oraz przeprowadzenie kampanii społecznej „Jestem ze Wsi”.

Gala finałowa konkursu odbyła się 9 grudnia w Warszawie podczas konferencji „WARTO! Lokalna kultura jako wartość”. W każdej z czterech kategorii przyznane zostały: jedna nagroda główna i cztery wyróżnienia. Uroczystość była także okazją do spotkania i rozmowy ludzi, dla których kultura jest ważnym i niezbędnym składnikiem życia społecznego. W konferencji udział wzięli członkowie Kapituły, przedstawiciele instytucji patronujących Dorocznej Nagrodzie oraz goście specjalni: ks. Adam Boniecki, Redaktor Senior „Tygodnika Powszechnego” i dr Tomasz Rakowski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżnienie w imieniu

Stowarzyszenia „Folkowisko” odebrała Magdalena Bartecka.
Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza FOLKOWISKO
Stowarzyszenie „Folkowisko” zostało powołane w 2013 roku. Choć nieformalnie działa już od 2008 roku. Jego głównym celem jest promocja dziedzictwa wielokulturowego pogranicza polsko-ukraińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kultury ludowej.

Wszystko zaczęło się od Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko, który narodził się z nieformalnych spotkań miłośników kultury ludowej organizowanych przez rodzinę Piotrowskich w Chutorze Gorajec. Dotychczasowe trzy oficjalne edycje imprezy poświęcone były wieloetnicznej przeszłości wschodniej Polski: Kultura Ukraińska, Kultura Żydowska, Kultura Chłopska. Przyszłoroczna edycja poświęcona będzie Kulturze Babskiej. Festiwal wspierają wrażliwi w kwestiach społecznych artyści i pisarze Andrzej Stasiuk, Jacek Kleyff, Jacek Słoma, Maciej Szajkowski, Dorota Wodecka, Jacek Podsiadło i Jakub Blokesz. Na gorajeckiej scenie wystąpiły polskie i zagraniczne zespoły muzyczne odwołujące się w swojej twórczości do wielokulturowej muzyki folk: R.U.T.A., DagaDana, Studium Instrumentów Etnicznych, Vladimirska, Liudy Dobri, Klezmaholics, Kocirba, Żmije, Strojone, Styrta i Koromysło. Na Folkowisku muzyka przeplata się zawsze z warsztatami umiejętności ludowych, prelekcjami, debatami, wycieczkami i jedyną w swoim rodzaju grą wiejską.

Akcje Stowarzyszenia nie ograniczają się jedynie do organizacji Festiwalu Folkowisko. W roku 2013 Stowarzyszenie zorganizowało ogólnopolską kampanię społeczną „Jestem ze Wsi”, mającą na celu przełamywanie stereotypów dotyczących wiejskiej tożsamości. Od maja 2013 Stowarzyszenie „Folkowisko” prowadzi profil Jestem ze Wsi na portalu Facebook, publikując teksty, muzykę i memy. Dzięki kampanii Stowarzyszeniu udało się dotrzeć ze swoim przekazem do ok. 2 mln odbiorców. O działaniach Stowarzyszenia informowały ogólnopolskie media (m.in. TVN, TVP2, TVP Kultura, PR1, 2 i „Czwórka”, Tok Fm, „Gazeta Wyborcza”, Wprost, Etnosystem). W ramach kampanii Stowarzyszenie organizowało debaty z pisarzami, naukowcami i dziennikarzami; happeningi z udziałem muzyków zespołów RUTA i Żywiołak, a także Dzień Swobody, którego celem było uczczenie 165 rocznicy zniesienia pańszczyzny w Galicji. Otwarło go nagranie pierwszego folkowego wideoklipu typu „lip-dub” (ponad 6.400 odsłon na portalu youtube.com). Uczestnicy wydarzenia wzięli także udział w Grze Wiejskiej – „W drodze po wolność”, opowiadającej o losie społeczności chłopskich przed zniesieniem pańszczyzny.

Przez cały rok Stowarzyszenie podejmuje również liczne akcje skierowane do mieszkańców regionu i przyjezdnych (Roztoczańskie Kino Objazdowe, plenery fotograficzne i malarskie, odnawianie zabytkowych figur i krzyży w ramach akcji „Dbajmy o kamieniarkę bruśnieńską” itd.) a także do publiczności zagranicznej (udział w Festiwalu Polskim w Irlandii we współpracy z Clare Oral History and Folklore Group).

Więcej informacji: www.folkowisko.gorajec.info oraz www.folkowisko.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

7 komentarze

  1. tak, jest nagroda u Szechtera pewna. Moze niech tak calkiem z ta Europa uwazaja, a jak widze ze na tym Majdanie nasi politycy pokazuja sie pod flagami czerwono czarnymi to mnie trafia po prostu. Brak znajomosci symboliki nacjonalistow. A w tym Gorajcu to jeszcze nie wiadomo na czym sie skonczy i jakie tam haselka beda padac kiedys

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here