Jakich pokarmów unikać w chorobach wątroby?

0

Problemy związane z wątrobą dotyczą wielu osób. Mogą to być łagodne dolegliwości związane z niestrawnością, jednak czasem są to poważniejsze schorzenia, które wymagają szczegółowej diagnostyki i leczenia. Jednym ze sposobów dbania o swoją wątrobę jest stosowanie odpowiedniej diety. Sprawdź, które produkty służą wątrobie, a jakie będą jej szkodzić!

Wątroba jest organem, który ma wyjątkowe właściwości regeneracyjne. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba się o niego troszczyć. Funkcje, jakie pełni w organizmie człowieka wątroba są niezwykle ważne, dlatego jej uszkodzenia mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Warto więc troszczyć się o swoje zdrowie, dbać o odpowiednią dietę oraz wykonywać badania profilaktyczne. Co zrobić, kiedy pojawiają się problemy z wątrobą?

W jaki sposób bada się wątrobę? 

W profilaktyce chorób wątroby niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań. Do najbardziej podstawowych z nich należą tzw. próby wątrobowe, czyli ALAT i ASPAT. Jednak lekarz może zlecić również badania obrazowe np. ultrasonograficzne, a nawet biopsję.

Jakie są objawy chorej wątroby?

Schorzenia wątroby, szczególnie te przewlekłe, mogą przez długi czas pozostawać utajone. Objawy towarzyszące np. stłuszczeniu pojawiają się stosunkowo późno. To organ, który nie jest unerwiony czuciowo, dlatego mówi się, że wątroba nie boli. Pacjenci czasami skarżą się na różne dolegliwości – jednak są one zwykle spowodowane uciskiem powiększonej wątroby na okoliczne tkanki. Więcej na temat objawów towarzyszących chorobom wątroby znajdziesz tutaj: https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/bol-watroby-objawy-gdzie-i-jak-boli-watroba/. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania.

Zdrowa i zbilansowana dieta – jakie produkty włączyć do codziennego żywienia? Sprawdź!

Jakie pokarmy najbardziej obciążają wątrobę?

Ten organ pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Odgrywa też istotną rolę w procesie trawienia tłuszczów. Dlatego w chorobach wątroby największy nacisk kładziony jest na ograniczenie tłuszczów w diecie. Dzięki temu można odciążyć ten organ, co ułatwia leczenie i regenerację. Taka restrykcja dotyczy głównie tłuszczów zwierzęcych – zawartych w mięsie, nabiale czy jajach. Zamiast tego, stosuje się ograniczone ilości tłuszczów roślinnych, np. oliwy z oliwek, oleju rzepakowego czy lnianego.

Osoby, które zmagają się z chorobami wątroby, powinny też unikać pokarmów smażonych. Zamiast tego w menu mogą się znaleźć potrawy gotowane, duszone czy pieczone. Należy także unikać fast foodów, słodyczy i słonych przekąsek – takie produkty zwykle są bardzo bogate w tłuszcze.

Jaką dietę powinno się stosować przy chorej wątrobie?

Schorzenia wątroby mogą mieć różne podłoże i przebieg – dlatego dobór diety musi być indywidualny. Jednak można przyjąć, że w trakcie leczenia dieta powinna nie tylko ograniczyć dostarczanie tłuszczu, ale także nie obciążać nadmiernie całego przewodu pokarmowego. Dlatego w okresach zaostrzenia zwykle stosuje się dietę łatwostrawną, która w miarę poprawy stanu pacjenta może być stopniowo rozszerzona. Należy też pamiętać, że w chorobach wątroby należy także unikać spożywania alkoholu.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here