Maleńkie przedpokoje wymagają specjalnej dbałości podczas projektowania ich, by mogły zagwarantować pełną funkcjonalność, a przy tym zbudować miejsce estetyczne i przyjazne dla użytkowników. Do tego celu warto wykorzystać odpowiednie rozwiązania oświetleniowe.

Jakie lampy do przedpokoju najlepiej wybrać? Czym się kierować podczas tworzenia systemu oświetleniowego do ciasnych wnętrz? Kilka wskazówek zamieścimy poniżej.

Jak zaprojektować mały przedpokój – praktyczne wskazówki

Choć często bywa lekceważony, przedpokój pełni istotną funkcję w każdym mieszkaniu. To przecież pierwsze pomieszczenie, do którego trafiamy po przekroczeniu progu. Stanowi zatem przestrzeń reprezentacyjną i zachęcającą do tego, by wejść dalej. Tam także się ubieramy, dopracowujemy stylizację przed wyjściem z domu. Znajdujemy w nim nawet przestrzeń do przechowywania rozmaitych przedmiotów.

Niejednokrotnie przedpokoje zaliczają się do najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniach. Czy da się coś zrobić, by wydawały się nieco większe? Podstawą jest oczywiście dobry projekt, oparty najlepiej na zasadach minimalizmu. Niewielka liczba elementów wyposażenia i dodatków pomaga zachować porządek.

Stawiajmy na jasne barwy – najlepiej biele, beże i szarości oraz zadbajmy (w miarę możliwości) o dostęp światła naturalnego (okna, świetliki etc.) – w ten sposób przestrzeń wydaje się nieco większa niż w rzeczywistości. Dodatkowo przydaje się duże, całopostaciowe lustro na ścianie – nie tylko daje ogląd stylizacji, ale także sprawia, że wnętrze zyskuje lepsze proporcje.

Wielkim wsparciem bywają ponadto dobrze dopasowane lampy, które rozświetlają przedpokój, wpływając na jego funkcjonalność i estetykę.

Idealne lampy do przedpokoju – jakie oprawy wybrać?

Jakie produkty oświetleniowe montuje się w przedpokojach? Zazwyczaj jest to kilka źródeł światła, tworzących spójny system. Tak tworzy się komfortowe warunki do przemieszczania się, ubierania się, czesania, dopasowywania elementów garderoby.

Jako podstawowego źródła światła najchętniej używa się plafonów, lamp natynkowych lub oczek wpustowych, przylegających do powierzchni sufitu. Niekiedy bywają to również produkty na szynoprzewodach, ułatwiające perfekcyjne rozmieszczenie punktów świetlnych i dopasowanie kąta padania światła. Takie rozwiązania można znaleźć choćby na stronie: LightPlus.pl.

Co jeszcze może się przydać? Warto doświetlić strefę lustra, gdzie poprawia się makijaż lub fryzurę bądź sprawdza, czy garderoba wygląda perfekcyjnie. W tej roli świetnie sprawdzają się oprawy ścienne, jak kinkiety lub reflektory (najlepiej po obu stronach tafli), równomiernie doświetlające tę część przedpokoju.

Oświetlenie w przedpokoju może mieć charakter dekoracyjny. Oprócz oryginalnych opraw, wpisujących się w najmodniejsze trendy aranżacyjne, warto postawić na dyskretne taśmy LED i oczka wpustowe, które montuje się na sufitach, ścianach czy podłogach, by uzyskać punktowe podświetlenie lub oświetlenie liniowe o bardzo nowoczesnym wyrazie.

Czym powinny wyróżniać się lampy do ciasnego przedpokoju?

W niewielkich przedpokojach najlepiej stawiać na skrajnie uproszczone, minimalistyczne oprawy oświetleniowe, pozbawione nadmiernych ozdobników, wykonane jednak z wielką dbałością o detale. Często mają one zgeometryzowaną formę i płasko przylegają do powierzchni, co pozwala zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni użytkowej.

Warto wybierać gładkie powierzchnie, dobrze odbijające światło (chromowany metal, szkło, tworzywo sztuczne). Podobnie jak w przypadku całej aranżacji lepiej stawiać na modele w jasnych, stonowanych kolorach, które nie przytłaczają i nie wprowadzają dysharmonii we wnętrzu.

Funkcjonalny i perfekcyjnie oświetlony przedpokój

Dobrze oświetlony przedpokój zapewnia wygodę i bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Potrafi budować klimat i zapraszać do tego, by wejść dalej. Nowoczesne i proste oprawy sprawdzają się nawet w ciasnych wnętrzach – wystarczy tylko odpowiednio zaprojektować system świetlny, by czuć się w danej przestrzeni naprawdę dobrze.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here