Nasz region jest pełny wyjątkowych, przepięknych, ale i tajemniczych miejsc. Chcę je przedstawić w ciekawy i nowatorski sposób stworzono nietypowy audioprzewodnik oraz serię 10 filmów. Efekty będzie można poznać dziś podczas premiery w Gorajcu.

Audioprzewodnik dostępny będzie na stronach internetowych Stowarzyszenia Folkowisko- i ogólnodostępnym kanale YouTube, a trafić do nich będzie można dzięki kodom QR, które będą znajdować się na tablicach informacyjnych usytuowanych w pobliżu opisywanych obiektów. Nowością zastosowaną przez członków Krainy Roztocze jest wyprodukowanie audioprzewodnika również w wersji anglojęzycznej.

W promocji przepięknego Roztocza stosujemy najnowsze technologie. Zależy nam też na tym żeby dotychczas trudno dostępne dla zwiedzających obiekty otworzyły się na zwiedzających, również tych z zagranicy – mówi Marcin Piotrowski wiceprezes Podkarpackiej Organizacji Turystycznej i prezes Stowarzyszenia Folkowikso – twórcy przewodnika.

Autorem dziesięciu tekstów przewodnika jest pisarz, regionalista Robert Gmiterek. Z kolei twórcą serii filmów jest doskonale znany u nas Krystian Kłysewicz (powyżej zdjęcie jego autorstwa).

Robert Gmiterek o każdym z miejsc opowiada w swoim niepowtarzalnym stylu. Jako autor takich książek jak „Sen na Kniaziach”, „Przewodnik metaforyczny”, „Oikoumene” czy wydanej właśnie najnowszej książki „Epifania pana Eliasza”, dał się poznać z bardzo barwnego, metaforycznego języka. W jego opowieściach o 10 skarbach Roztocza przeplata się historia z mistycyzmem, legendami i opisami przepięknej przyrody Roztocza.

Opowieści poety towarzyszy wizualna podróż przygotowana przez Krystiana Kłysewicza, jednego z najbardziej znanych filmowych operatorów i reżyserów filmowych, którego produkcje takie jak „Dzień na Roztoczu” czy „Bieszczady – Cztery Pory Roku” wyświetlane są w setkach tysięcy odsłon. Kłysewicz jako mistrz filmowania dronami pokazuje każde  z miejsc w niedostępny dla zwiedzającego sposób.

Premiera audioprzewodnika odbędzie się w piątek 27 października 2023 o godz. 19.00 w Chutorze Gorajec – siedzibie Stowarzyszenia Folkowisko. Podczas premiery zaprezentowane zostaną filmy, audioprzewodnik w wersji polskojęzycznej oraz odbędzie się rozmowa z autorem tekstów Robertem Gmiterkiem.

Audioprzewodnik powstał dzięki współpracy siedmiu podmiotów z terenu Roztocza zrzeszonych w PROT i zyskał dofinansowanie z budżetu Województwa Podkarpackiego, PRIORYTET 7: Rozwój partnerstwa dla krain turystycznych województwa podkarpackiego

Oto 10 obiektów o których opowiada audioprzewodnik:

1. Huta Różaniecka – cerkwisko i klif morza mioceńskiego
2. Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie
3. Podlesie znaczy Reichau
4. Kaplica na wodzie w Gorajcu
5. Pomnik wolności w Horyńcu-Zdroju
6. Cerkiew św. Dymitra w Starym Dzikowie
7. Kościół św. Wojciecha w Cieszanowie
8. Synagoga i kirkut w Wielkich Oczach
9. Źródło. Drzeworytnia płazowska
10. Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy w Łówczy

Obejrzyjcie przedpremierowy film o cerkwi w Nowym Bruśnie:

elubaczow.com, Mat. pras.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here