Szkoła dla dziecka z niedostosowaniem społecznym

Wielu rodziców, którzy mają pod opieką dziecko z niedostosowaniem społecznym lub zagrożone niedostosowaniem społecznym, zastanawia się nad wyborem placówki, w której będzie ono mogło realizować obowiązek szkolny. Co warto wiedzieć na ten temat? Jaka będzie najlepsza szkoła dla dziecka z niedostosowaniem społecznym?

Mając dziecko z niedostosowaniem społecznym lub zagrożone niedostosowaniem na pewno powinniśmy postarać się o tak zwane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Skąd będziemy wiedzieli, że nasze dziecko kwalifikuje się, by otrzymać taki dokument?

Uczeń o specjalnych potrzebach

Często rodzice sami zauważają trudności i niepokojące zachowania u dziecka, czasem sygnały wysyła szkoła. Nie wolno ich bagatelizować. Rodzic bądź opiekun powinien umówić się na konsultacje do poradni psychologiczno-pedagogicznej, tej, do której rejonowo przynależy szkoła dziecka.

Decyzję o wydaniu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dziecka każdorazowo podejmuje specjalnie powołany do tego celu zespół orzekający. Jeśli stwierdzi, że nasze dziecko ze względu na swoje dysfunkcje i formy zachowania wymaga specjalnej organizacji zajęć i metod pracy, wtedy poradnia  wyda nam takie orzeczenie.

Jaka będzie najlepsza szkoła dla dziecka z niedostosowaniem społecznym?

Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczeń z niedostosowaniem społecznym i zagrożony niedostosowaniem społecznym, ma wiele możliwość kształcenia i realizowania szkolnego obowiązku.

Mając orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczeń z niedostosowaniem społecznym lub zagrożony niedostosowaniem może uczyć się:

  • – w szkole (oddziale) ogólnodostępnej, integracyjnej lub specjalnej;
  • – w szkole specjalnej w młodzieżowym ośrodku wychowawczym – w przypadku nieletnich, wobec których sąd rodzinny orzekł o umieszczeniu w tym ośrodku;
  • – w szkole specjalnej w młodzieżowym ośrodku socjoterapii;
  • – w specjalnym ośrodku wychowawczym;
  • – w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym –  w przypadku dzieci lub uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną  z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna;
  • – w edukacji domowej.

Zajęcia socjoterapeutyczne

Mając już orzeczenie o kształceniu specjalnym ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem, możemy starać się o zaopiekowanie dziecka specjalnymi metodami pracy. Częstą praktyką w przypadku dziecka z takim orzeczeniem jest możliwość umieszczenia go w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Tam zostaną zastosowane działania socjoteraputyczne, które mają wesprzeć dziecko i w założeniu pozwolą na zatrzymanie procesu niedostosowania społecznego

Zajęcia socjoterapeutyczne mogą odbywać się:

  • – w szkołach,
  • – świetlicach środowiskowych,
  • – świetlicach socjoterapeutycznych,
  • – ośrodkach zajmujących się wsparciem psychologiczno-pedagogicznym,
  • – Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii,
  • – Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych.

Dziecko z niedostosowaniem społecznym w nauczaniu domowym

Tak jak w przypadku różnych typów orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, tak też w przypadku orzeczenie o kształceniu specjalnym ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem rodzic jako opcję spełniania obowiązku szkolnego może rozważyć edukację domową. 

Nie ma bowiem przeciwwskazań, by kształcić dziecko z niedostosowaniem społecznym w nauczaniu domowym. Uczeń w takim trybie otrzyma tak potrzebną mu uwagę. Rodzic bądź opiekun będzie mógł skoncentrować się na indywidualnych potrzebach dziecka. Wesprzeć je, pracować nad trudnymi zachowaniami. Będzie mógł także dopasować narzędzia, metody i środki, by edukacja była jak najbardziej efektywna.

Centrum Nauczania Domowego

Centrum Nauczania Domowego na co dzień wspiera wszystkie dzieci w edukacji domowej, także te o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Współpracuje również ze szkołami przyjaznymi edukacji domowej, które specjalizują się w prowadzeniu uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Od 14 lat buduje społeczność uczniów i rodziców, dla której edukacja domowa jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby. Realizuje innowacyjny projekt edukacyjny, dostarczając najwyższą jakość edukacji dzięki autorskiej Internetowej Platformie Edukacyjnej oraz opiece najlepszych nauczycieli i specjalistów.

Opracowano na podstawie

  1. 1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2017 poz. 1578 z późn. zm.)
  2. 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 poz. 1591 z późn. zm.)
  3. 3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r., poz. 1646 z późn. zm.)
  4. 4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2019 r., poz. 502)
  5. 5. Charakterystyka funkcjonowania ucznia z niedostosowaniem społecznym, dr Arkadiusz Kamiński, epedagogika.pl, 8 listopada 2021
  6. 6. Model kształcenia dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) w placówkach oświatowych ogólnodostępnych, Joanna Skibska, Oficyna Wydawnicza „Humanitas”, 2012 r.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here