Od 27 do 30 lipca 2023 roku, Lubaczów stanie się miejscem ciekawych paneli dyskusyjnych, prezentacji artystycznych, spotkań autorskich oraz wystaw plenerowych. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Kresowych, które odbędą się w ramach tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Pierwsze dni wydarzenia, 27 i 28 lipca, będą skierowane głównie do nauczycieli i edukatorów, którzy wezmą udział w Seminarium Edukacji o Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń, zdobycia nowych narzędzi edukacyjnych oraz pogłębienia wiedzy na temat bogatej historii Kresów.

Główne pozycje programowe rozpoczną się w sobotę 29 lipca. Tego dnia w Miejskim Domu Kultury spotkają się uczestnicy, by wspólnie odkrywać historię i dziedzictwo Kresów. Oficjalne otwarcie Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych nastąpi o godzinie 10:00. Następnie podczas pierwszego panelu, zatytułowanego „Jak rozmawiać o Kresach w szkole? – projekty i przedsięwzięcia edukacyjne w praktyce”, eksperci z różnych szkół i instytucji przedstawią swoje doświadczenia i metody nauczania dotyczące historii Kresów. W trakcie drugiego panelu dowiemy się, jak wykorzystać nowoczesne technologie w celu upowszechnienia dziedzictwa ziem wschodnich. W jego trakcie odbędzie się także premierowy pokaz filmu „Hruszów – wspólnota ponad granicą”.

O godz. 14:30 na Rynku Miejskim odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, poświęconej „Unii Lubelskiej”. Natomiast trzeci popołudniowy panel poświęcony będzie działalność organizacji i instytucji kresowych. W jego trakcie będzie miało miejsce także spotkanie autorskie z Elżbietą Niewolską wokół książki „Rzeczpospolita Tłumacka. Od ruskiej osady do zagłady polskiego miasteczka Tłumacz”.

Z kolei niedziela (30 lipca) rozpocznie się od panelu poświęconego „Kinu kresowemu z historią mówioną”. Następnie będziemy mieli przyjemność wysłuchać wystąpienia profesor Lubow Żwanko, autorki wystawy „Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii”, która zostanie otwarta na Rynku w Lubaczowie. Na zakończenie Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w Kresowej Mszy Świętej w Konkatedrze w Lubaczowie.

Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów to wydarzenie, które przypomni nam o bogatej historii Polski, jej kulturze i dziedzictwie. Przybywając do Lubaczowa, wszyscy uczestnicy będą mieli okazję ożywić przeszłość i stworzyć nowe, inspirujące wspomnienia.

Szczegółowy program OSŚK znajduje się na stronie festiwalkresow.pl.

Organizacja tak bogatych Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Kresowych jest możliwa dzięki zaangażowaniu organizatorów – Gminy Lubaczów i Województwa Podkarpackiego oraz Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie.

Projekt „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo” z pewnością wniesie wiele do kultury i dziedzictwa Polski. Dzięki dofinansowaniu o wartości 483 000 € od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG, powstanie trwałe międzynarodowe partnerstwo oraz sieć polsko-norweskiej współpracy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here