Gminna Biblioteka Publiczna w Horyńcu–Zdroju znalazła się w gronie 46 bibliotek z całej Polski, która została beneficjentem prestiżowego konkursu BLISKO, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kwota dofinansowania na zadanie „Aktywna Przestrzeń Biblioteki” wynosi 103 tysiące złotych. Jest to dwuletni projekt mający na celu promocję czytelnictwa oraz wzmocnienie roli biblioteki jako „trzeciego miejsca” (zaraz po domu i pracy) jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, przyczyniającego się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze. Jego ideą jest rozwijanie lokalnych partnerstw, w których wiodącym podmiotem jest biblioteka jako przestrzeń do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku i integracji społeczności.  

W tym roku biblioteka stała się miejscem spotkań, warsztatów i szkoleń dla każdej grupy wiekowej. Dzieci oraz młodzież uczestniczyła w warsztatach teatralnych z Dominiką Ostałowską, czy w warsztatach kreatynego pisania z Grzegorzem Kasdepke i Michałem Zabłockim. Ponadto odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem oraz redaktorem lokalnej gazety na temat tworzenia i redagowania tekstów. Dla miłośników komiksu warsztaty poprowadził Wojciech Birek, następnie ogłoszony został konkurs na komiks pod tytułem „Kapsuła czasu”, ktorego główną nagrodą będą indywidualne warsztaty ze znanym autorem komiksów podczas Art Festiwalu – Horyniec Literatury 2023. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty tworzenia gry terenowej, które poprowadziła Natalia Kościńska z wrocławskiej firmy Good Books. Efektem warsztatów było powstanie gry w oparciu o ciekawostki historyczne Horyńca-Zdroju.

 Dodatkowo zorganizowane zostały warsztaty kulinarne, warsztaty szydełkowania z lokalną rękodzielniczką Krystyną Kolankiewicz, wyjazd do pracowni artysty Józefa Lewkowicza w celu poznania fenomenu kamieniarki bruśnieńskiej, czy rajd pieszy z przewodnikiem metaforycznym Robertem Gmiterkiem, połączony z warsztatami fotograficznymi z Krystianem Kłysewiczem.

W ramach projektu pracownicy biblioteki wraz z partnerami podnosili swoje kompetencje uczestnicząc w szkoleniach na temat diagnozy potrzeb oraz potencjału lokalnej społeczności, dostępności w bibliotece, edukacji regionalnej oraz wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w tworzeniu oferty kulturalnej.

Istotnym elementem projektu było przeprowadzenie badania wśród mieszkańców, w celu rozpoznania ich potrzeb, ale także poznaniu ich potencjału, co stanie się podstawą do tworzenia oferty w drugim roku realizacji niniejszego projektu.

W końcowym etapie wypracowana została procedura konkursu Inicjatyw Oddolnych, w oparciu o którą w przyszłym roku mieszkańcy Horyńca-Zdroju będą mieli możliwość zrealizować własne pomysły odnośnie wydarzeń edukacyjno-kulturalnych.

Udział w projekcie BLISKO już teraz pozwolił bibliotece zaistnieć w społeczności lokalnej jako Miejsce Trzecie, a więc miejsce w którym można spędzić aktywnie swój wolny czas, oraz obalić stereotyp, że w bibliotece tylko wypożycza się książki.

Obejrzyjcie film.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here