W Cieszanowie i Gorajcu uczczono pamięć o Rzezi wołyńskiej

0

W sobotę, 10 lipca w Cieszanowie i Gorajcu odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości upamiętniały 78-rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Było to też upamiętnienie banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

– Obchody w Cieszanowie i w Gorajcu odbywały się w sobotę, 10 lipca, a nie tradycyjnie 11 lipca, gdyż w sobotę rano i niedzielny poranek harcerze i strzelcy uczestniczyli w akcji zapalania zniczy na mogiłach pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich w okresie 1943 – 1947. Z przyczyn technicznych nie mogliby uczestniczyć w obchodach. – tłumaczy prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie, główny organizator uroczystości.

W ramach obchodów w Cieszanowie przed pomnikiem ofiar z okresu II wojny światowej odbył się apel pomordowanych. Poszczególne delegacje złoży kwiaty i zapaliły znicze.  Kwiaty złożono także na grobach pomordowanych w 1944 roku przez UPA Polaków w Gorajcu.

Uroczystej Mszy Świętej w cerkwi w Gorajcu w intencji  banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach przewodniczył ks. płk dr Eugeniusz Łabisz, emerytowany kapelan Wojska Polskiego. W wygłoszonej homilii przybliżył tragedię, jaka spotkała ludność polską na Wołyniu i Kresach Wschodnich. Z rąk nacjonalistów ukraińskich zginęły setki tysięcy  niewinnych Polaków.

Po Mszy Świętej, w Zajeździe Ja-Wa w Cieszanowie, odbyła się prelekcja prof. nadzw. dr. hab. Adama Kulczyckiego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie”. Była to też okazja do promocji książki „Nie zabijaj…”.

W uroczystościach wzięli udział między innymi: przedstawiciel europosła Ryszarda Czarneckiego, reprezentant senatora Mieczysława Golby, dyrektor Biura Poselskiego posła na Sejm RP Grzegorza Brauna, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Lubaczowie, reprezentacja Rady Miasta i Gminy Cieszanów, przedstawiciele Nadleśnictwa w Oleszycach, Nadleśnictwa w Lubaczowie i Nadleśnictwa w Narolu oraz kierownictwo i harcerze z Hufca ZHP w Lubaczowie, Jednostka Strzelecka 2033 im. Gen. Bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie, delegacja Stowarzyszenia „Folkowisko” oraz mieszkańcy miasta i gminy Cieszanów i powiatu lubaczowskiego.

Organizatorami obchodów byli: Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie, Jednostka Strzelecka 2033 w Lubaczowie, Hufiec ZHP Lubaczów  i „Gazeta Parlamentarna”. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Nadleśnictwa Oleszyce, Banku Spółdzielczego w Lubaczowie, Zajazdowi Ja-Wa w Cieszanowie oraz firmy Domplast.

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here