Co roku granice Polski przekraczają tysiące pojazdów, trafiając na rodzimy rynek motoryzacyjny. Nadal najpopularniejsze kraje, z których importujemy samochody to państwa Europy Zachodniej. Choć odpowiedź na pytanie skąd najbardziej opłaca się je sprowadzać wydaje się prosta, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami przed podjęciem ostatecznej decyzji.

O czym musisz pamiętać przed sprowadzeniem auta do Polski?

Zakup auta zagranicą daje prawdziwe pole do popisu. Możesz wybierać spośród wielu ciekawych ofert, często trafiając na pojazdy, które są rzadko spotykane w Polsce. Co więcej, możesz też zaoszczędzić na samochodzie sprowadzanym z zagranicy. Decydując się na import samochodu warto zwrócić uwagę na kilka drobiazgów.

Znalezienie interesującego cię modelu to dopiero początek przygody. Przed sprowadzeniem do Polski, auto warto zweryfikować. Zanim jednak pojedziesz do innego kraju, by na własne oczy obejrzeć pojazd, koniecznie sprawdź historię pojazdu. Do tego wystarczy numer VIN samochodu. Dzięki niemu poznasz przede wszystkim: dane techniczne, rejestr przebiegu, historię szkód, oraz inne kluczowe informacje na temat pojazdu.

Oczywiście nie można zapominać o tym, że sprowadzanie samochodu do Polski wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kosztami, związanymi chociażby z podatkami i akcyzą, opłaceniem tłumaczeń dokumentów, wykonaniem badania technicznego. Nie zapominaj też o obowiązkowym ubezpieczeniu OC – bez niego poruszanie się samochodem jest niezgodne z prawem!

Skąd najlepiej sprowadzać auta?

Dylemat, przed którym stają nie tylko profesjonalni handlarze, ale i osoby prywatne, chcące indywidualnie sprowadzić samochód z zagranicy. Z którego kraju warto ściągnąć do Polski nowe „cztery kółka”? W każdym kraju znajdziesz coś dla siebie – zarówno dla dalszej odsprzedaży lub własnego użytku codziennego. Samochody różnią się w poszczególnych państwach cenami, dostępnymi rodzajami nadwozia i silnika, a także stanem technicznym. Skąd więc opłaca się sprowadzać auta? Świetnie temat ten poruszają eksperci carVertical – ich artykuł na ten temat znajdziesz tutaj. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym destynacjom.

Niemcy

Niekwestionowany lider, jeśli chodzi o import samochodów. Niemcy posiadają bogatą i różnorodną ofertę pojazdów. Dzięki szerokiej gamie sprzedawanych samochodów, ceny w Niemczech mogą być też odpowiednio niższe. Obywatele tego kraju często kupują nowe auta z salonu, więc rynek wtórny jest systematycznie wzbogacany coraz młodszymi rocznikami. Warto pamiętać, że jakość dróg u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo wysoka, co przekłada się na lepszy stan techniczny używanych samochodów. Lepiej jednak unikać tureckich i arabskich komisów, gdzie możesz natknąć się na auto ściągnięte do Niemiec z innego kraju, albo z cofanym licznikiem. Zasada ograniczonego zaufania przede wszystkim.

Włochy

Ojczyzna pizzy, makaronu i espresso staje się coraz popularniejszym kierunkiem, skąd sprowadzane są samochody do Polski. Na korzyść Italii działają warunki klimatyczne – dzięki mniejszej rocznej sumie opadów rzadziej natkniesz się na rdzę. Włosi są dość wybrednymi kierowcami, a swoje maszyny wymieniają na nowe stosunkowo szybko, dzięki czemu możesz upolować młody rocznik z niskim przebiegiem za adekwatne pieniądze. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego nie są jednak znani z przesadnego dbania o auta, przez co trafić możesz na obite i porysowane egzemplarze. Dla polskich blacharzy jednak nie będzie to stanowić najmniejszego problemu.

Belgia i Holandia

Samochody używane z krajów Beneluksu pochodzą z mniejszych rynków, przez co ich cena będzie wyższa, niż w innych państwach Unii Europejskiej. Największym ich plusem będzie świetna jakość, bowiem Belgowie i Holendrzy bardzo dbają o swoje maszyny. Co prawda wykręcają dość duże przebiegi, ale podróżują głównie autostradami, więc podwozia są raczej w satysfakcjonującym stanie. Belgia i Holandia jest szczególnie polecana każdemu, kto poszukuje zadbanych i młodych roczników wśród samochodów klasy premium.

Skąd nie opłaca się sprowadzać samochodów?

Tak naprawdę wszystko zależy od twoich potrzeb. Warto jednak zdecydować się na import z zaufanego rynku, który od lat przyciąga fanów motoryzacji w Polsce. Słabiej przebadanym rynkiem jest przykładowo Francja, gdzie często trafiają się pojazdy w kiepskim stanie. Problem może również stanowić bariera językowa, gdyż język angielski nie zawsze okazuje się tam pomocny. Inaczej sprawa ma się w Austrii, gdzie samochody na rynku wtórnym są o wiele droższe niż ich odpowiedniki w Niemczech. Przez to trzeba być przygotowanym na dodatkowe koszty, których nie musisz ponosić, jeśli wybierzesz auto z innego, tańszego rynku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here