Polichromie cerkwi w Gorajcu zabytkiem

0

Polichromie cerkwi w Gorajcu zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa podkarpackiego. Wpis dokonany został 15 stycznia na wniosek Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Wojciecha w Cieszanowie.

Cerkiew w Gorajcu, fot. Tomasz Mielnik, arch.

– Zdobiąca wnętrze świątyni dekoracja malarska jest dowodem na zmieniające się na przestrzeni wieków upodobania i trendy estetyczne oraz przenikanie „zachodniego” sposobu aranżacji wnętrz do „wschodniej” kultury religijnej. Równocześnie stanowi świadectwo potrzeb duchowych lokalnej społeczności. Biorąc pod uwagę istniejące, niekompletne wyposażenie wnętrza, objęcie prawną ochroną konserwatorską zachowanych dekoracji malarskich znajduje ze stanowiska konserwatorskiego pełne uzasadnienie. – czytamy na profilu społecznościowym Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.

Zabytkowy ikonostas powrócił do gorajeckiej cerkwi po 16 latach konserwacji w 2011 roku i został poświęcony przez ówczesnego biskupa Wacława Depo.

Fot. Tomasz Mielnik, ziemialubaczowska.com

Drewniana cerkiew w Gorajcu z 1586 r. należy do najstarszych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Ma konstrukcję zrębową i posadowiona jest na kamiennej podmurówce. Charakteryzuje się połączeniem zachodnich, późnogotyckich elementów konstrukcyjnych z bryłą ukształtowaną według tradycji wschodniej. Najstarsza dekoracja malarska świątyni zlokalizowana jest na części ściany ikonostasowej i pochodzi zapewne z 2 ćw. XVII w. Najbogatszy program ikonograficzny stanowi dekoracja malarska w obrębie nawy z przedstawieniem całopostaciowych aniołów z atrybutami, unoszących się powyżej arkadowych ścian, zakończonych ażurową balustradą.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here