Miejska Biblioteka Publiczna świętować będzie 70-lecie działalności

0

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna świętować będzie 70-lecie działalności. Z tej okazji we wtorek (11.06) odbędą się uroczystości rocznicowe.

Program podzielony został na dwie części. Pierwsza – oficjalna odbędzie się w bibliotece, gdzie wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia, wyświetlona zostanie prezentacja historii MBP i promocja monografii biblioteki autorstwa dra Zygmunta Kubraka. Uczestnicy wysłuchać będą mogli koncertu w wykonaniu Marka Majchera. Ponadto otwarta zostanie „Czytelnia pod chmurką”. W drugiej części uroczystości, o godz. 22:00 na Rynku dla wszystkich mieszkańców i gości miasta odbędzie się premiera spektaklu Teatru „Magapar” pt. „MY” w reżyserii Barbary Thieme.

Historia Biblioteki

Biblioteka powstała w lutym 1948 r. jako Powiatowa i Miejska Biblioteka. Była to pierwsza placówka tego typu w Lubaczowie. Mieściła się wówczas w budynku Inspektoratu Szkolnego. Jej księgozbiór liczył 500 woluminów. Udostępnianie zgromadzonych materiałów rozpoczęło się 15 marca 1948 r. Na kierownika powołano Marię Bukową. W grudniu 1948 r. księgozbiór został przeniesiony do lokalu w budynku, w którym kiedyś mieściło się kino „Melodia”. W 1957 r. biblioteka znów zmieniła swoją lokalizację – jej siedzibą stał się budynek Komitetu Miejskiego PZPR (obecnie Bank PEKAO SA). W 1961 r. mieściła się na pierwszym piętrze w Lubaczowskim Domu Kultury. W 1975 r., z powodu zmiany administracyjnej kraju, bibliotekę przekształcono w miejską. Jednostka objęła w posiadanie nowy, własny budynek, który drogą kapitalnego remontu został przystosowany do jej potrzeb. 

W 30-lecie działalności instytucji, w 1978 r. nadano jej imię Władysława Broniewskiego. 16 kwietnia 1985 r.  dyrektorem został śp. Jan Bogusz. Położył on duże zasługi dla upowszechnienia czytelnictwa i krzewienia edukacji regionalnej wśród młodzieży. Wprowadził pierwsze zmiany w kierunku komputeryzacji. Na emeryturę odszedł w 2011 r. Za swoją pracę społeczną Jan Bogusz zyskał uznanie i podziękowanie wielu organizacji i stowarzyszeń. Otrzymał także liczne oznaczenia państwowe.

Biblioteka przez 70-lat prowadziła działalność związaną nie tylko z uzupełnianiem księgozbioru i propagowaniem czytelnictwa, ale także kulturalną. W jednostce działał teatrzyk, który prowadziła Czesława Manasterska, organizowane były liczne spotkania okolicznościowe, wykłady, prelekcje, sesje popularno-naukowe, wystawy, konkursy. Jedną z rywalizacji, która do dziś cieszy się renomą jest konkurs „Wiem wszystko o mojej miejscowości”.         

Obecnie funkcje dyrektora MBP pełni Katarzyna Pelc-Antonik, która kontynuuje działalność swoich poprzedników, równocześnie wprowadzając zmiany, dostosowując funkcjonowanie jednostki do panujących trendów. Placówka w ostatnich latach działa bardzo aktywnie i ma na swoim koncie wiele sukcesów.

AH, elubaczow.com 


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here