HDK „Ratownik” z Horyńca-Zdroju działa już 10 lat

0

Już 10 lat Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi „Ratownik” w Horyńcu-Zdroju ratuje zdrowie i życie ludzkie. W czasie swojej działalności zebrali ponad 623 litry krwi. Pod koniec listopada grupa świętowała swój jubileusz.

Fot. SHDK „Ratownik” w Horyńcu-Zdroju

Choć „Ratownik” formalnie działa od 5 marca 2011 r. to krew oddawano dużo wcześniej. Wszystko zaczęło się od spontanicznej próby zorganizowania zbiórki krwi. Po kilku miesiącach poszukiwania sposobów na „ściągnięcie” do Horyńca-­Zdroju ekipy, która pobrałaby krew od kilku osób, udało się osiągnąć zamierzony cel. Zespół Terenowy RCKiK z Tomaszowa Lubelskiego otrzymał zgodę na akcję terenową. Pierwsza po wieloletniej przerwie zbiórka krwi w Horyńcu-Zdroju odbyła się 5 lipca 2008 roku w Gminnym Ośrodku Kultury pod hasłem „Oddaj krew -­ to nie boli”. Motto to towarzyszy krwiodawcom do dziś.

– Dziękujemy wszystkim, którzy przez 10 lat brali udział w budowaniu pozycji HDK w Horyńcu-Zdroju. Jesteście wielcy! – mówi Prezes Zarządu SHDK „Ratownik” w Horyńcu-Zdroju Janusz Rawski. W czasie uroczystości Wójt Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis przekazał Stowarzyszeniu list gratulacyjny. Z kolei Radna Powiatu Lubaczowskiego Dorota Rachwalik, która nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu, przekazała podziękowania.

Od tamtej pory przy wsparciu Regionalnego Ośrodka Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tomaszowie Lubelskim i z RCKiK w Rzeszowie kilka razy w roku Stowarzyszenie organizuje akcje zbiórki krwi. Ponadto członkowie grupy wspierają lokalne inicjatywy i organizują wyjazdy do RCKiK w Tomaszowie Lubelskim. Ilość krwi, jaką członkowie KHDK PCK „Ratownik” oraz dawcy niezrzeszeni oddali we wszystkich akcjach organizowanych przez Klub i przed jego powstaniem to około 460 l.

„Ratownik” to też całkiem sprawnie działające „Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich”, którego specjalnością są potrawy kuchni kresowej oraz śródziemnomorskiej.

– Krwiodawstwo, jak widać, nie musi zamykać się tylko w oddawaniu krwi, sposobów na promocję jest wiele. My poszliśmy w stronę gastronomii i turystyki. – tłumaczy Janusz Rawski.

Od 2017 r. „Ratownik” może korzystać z dotacji samorządowych i unijnych, brać udział w konkursach grantowych, pozyskiwać darczyńców i sponsorów bez korzystania z pośrednictwa, bo Klub HDK został przekształcony w stowarzyszenie. Pod tym szyldem krwiodawcy zebrali 163,45 l krwi.

Działalność grupy z Horyńca-Zdroju została zauważona w całej Polsce. 14 lutego 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek RCKiK w Lublinie odznaczył Janusza Rawskiego Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność w dziedzinie honorowego krwiodawstwa. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Centrum Konferencyjnym Caritas Archidiecezji Lubelskiej 21 kwietnia 2018 r.

AH, elubaczow.com, HDK „Ratownik”

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here