Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie zajęła pierwsze miejsce na Podkarpaciu i szóste w Polsce w zorganizowanym po raz ósmy Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej”. Nagrody przyznano w środę w Pałacu Krasińskich w Warszawie podczas uroczystej gali, w której uczestniczyli dyrektor MBP Urszula Kopeć-Zaborniak oraz burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny.

W środę (28.11) w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się gala kolejnej, ósmej odsłony Rankingu Bibliotek. Przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderzy każdego z województw odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów – Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki i Marcina Piaseckiego, redaktora zarządzającego dziennika „Rzeczpospolita”. Na pozycję lidera z drugiego miejsca przed rokiem awansowała biblioteka w Sianowie, tuż za nią uplasował się Barcin. Trzecie miejsce przypadło bibliotece w Oświęcimiu. Najlepszą placówką na Podkarpaciu i szóstą w Polsce okazała się Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, której szefuje Urszula Kopeć-Zaborniak. Pamiątkowy dyplom odebrała wraz z burmistrzem Zdzisławem Zadwornym.

Twórcy raportu wysłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu) i uzyskali prawie 750 odpowiedzi. Oceniano m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. W rankingu liczy się także czas pracy biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat, jako procent całego zbioru oraz zakupione nowe książki. Dodatkowe punkty można zyskać w rankingu m.in. za dostępność dla czytelników prasy, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie. Oprócz odpowiedzi na ankietę wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego. W tym roku po raz pierwszy w ankiecie dodano pytania dotyczące m.in. niestandardowych form wypożyczania książek, np. książka na telefon, udostępniania ebooków, otwarcia biblioteki w soboty, obecności w mediach społecznościowych, współpracy z partnerami zewnętrznymi.

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy „Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami”, który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430. Ostatnie lata to dynamiczny rozwój tej placówki i jej filii. Biblioteka dla mieszkańców gminy Cieszanów nie jest tylko miejscem, w którym można wypożyczyć książkę, ale także ośrodkiem wielu rozmaitych aktywności i spotkań.

elubaczow.com, rp.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here