Najważniejsze rodzaje umywalek

0

Wybór umywalki do powstającej lub remontowanej łazienki jest dziś o tyle trudny, że na rynku istnieje wiele rodzajów tego elementu łazienki. Każdy ma jakieś wady i zalety, które przed zakupem warto starannie rozważyć. Oto wybrane rodzaje umywalek, różniące się materiałem, formą i funkcjami.

Z czego zrobiono umywalkę

Przez wiele lat w naszych łazienkach królowały umywalki ceramiczne. Miały wiele niezaprzeczalnych zalet, w tym przede wszystkim łatwość utrzymania w czystości przy pomocy dowolnych środków myjących. Stosunkowo łatwo jednak pękały. Dziś kupić można także umywalki tzw. konglomeratowe, wykonane z mieszaniny kamienia i żywic akrylowych. Te akurat są bardziej odporne na uszkodzenia, ale tylko pod warunkiem ich regularnego czyszczenia środkami z neutralnym pH. Można też kupić umywalki ze szkła.

Różne sposoby montażu

W małych łazienkach, typowych dla mieszkań w blokach, umywalki najczęściej zawieszane były na ścianie, na mocnych kołkach. Czasem umieszczano je na postumencie. Są to umywalki klasyczne, z którymi teraz konkurują liczne inne, np. podblatowe, półblatowe i blatowe.

Blat to znakomity pomysł, jeśli tylko w łazience jest dość miejsca. Na blacie można trzymać lub odkładać najważniejsze przybory toaletowe i kosmetyczne. Umywalka może być wpuszczona w blat (tak jak zlewozmywak w kuchni) całkowicie (podblatowa) lub częściowo (półblatowa). Może też znajdować się w całości na blacie, który w takiej sytuacji powinien być odpowiednio niżej zamontowany.

Różne kształty

Typowa, klasyczna umywalka jest symetryczna, ale nikt nie powiedział, że taka być musi. Na rynku są dostępne umywalki asymetryczne (lewe i prawe) z mniejszym lub większym blatem ceramicznym. Można też kupić artystyczne wręcz umywalki w najrozmaitszych kształtach: dzbany, muszle, filiżanki etc. Umywalki nablatowe mogą mieć kształt koła, elipsy, prostokąta itp. – możliwości jest wiele.

Sposób montażu baterii

Istnieją umywalki z otworami na baterie oraz bez nich. Jeśli bateria umieszczona jest na ścianie (natynkowa lub podtynkowa) albo w blacie, otwory nie są oczywiście potrzebne. Z bateriami również jest ten kłopot, że ich oferta przyprawić może o zawrót głowy. Baterie łazienkowe można kupować wygodnie w sklepach internetowych.

Otwór przelewowy

Jedne umywalki go mają, inne nie: specjalny otwór w tylnej części, mający zapobiegać przelewaniu się wody, gdy umywalka jest zatkana korkiem. To dobre zabezpieczenie przez zalaniem łazienki, ale tylko pod warunkiem, że woda jest w stanie odpływać przez taki otwór szybciej niż jest nalewana.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here