Uczniowie lubaczowskiego ogólniaka po raz drugi w Parlamencie Europejskim

2

Uczennice z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki wzięły w miniony czwartek (05.03) udział w młodzieżowej sesji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Wizyta ta była nagrodą główną w konkursie organizowanym przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce, a wyjazd sfinansowany został przez Parlament Europejski.

fot. LO w Lubaczowie
fot. LO w Lubaczowie

Uczestniczki tak relacjonują swój pobyt w Europarlamencie:

Nasz wyjazd trwał pięć dni od 2 do 7 marca. Dzięki funduszom z Parlamentu Europejskiego udało nam się nie tylko dotrzeć na obrady Euroscoli, ale także zwiedzić Pragę, Monachium czy Norymbergę. Było to dla nas niezapomniane przeżycie. Poznałyśmy nie tylko zabytki, ale też język, kulturę i tradycję innych krajów europejskich. Jednak najważniejszym i najbardziej ekscytującym punktem całego wyjazdu był dzień w Parlamencie Europejskim. Nasz pobyt w budynku „Louise Weiss” w Strasburgu trwał od godziny 8:30 do 18:00. i z całą pewnością były to jedne z najbardziej niezapomnianych godzin naszego życia.

Już przy wejściu byłyśmy oszołomione rozmachem tego wydarzenia. Piękny gmach Parlamentu Europejskiego zaskoczył nas jeszcze bardziej, gdy ujrzałyśmy jego wnętrze: tłumy młodzieży; każda grupa reprezentująca swoją oryginalną tradycję, język, ubiór. Wszyscy tak różnorodni, a jednak tak do siebie podobni. Łączy nas przecież Unia Europejska i jej wymowne hasło: „Zjednoczeni w różnorodności”. Pomimo tylu języków słyszanych na początku, nawiązaliśmy porozumienie za pomocą głównych języków europejskich : angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Tyle pozornych barier okazało się niczym w porównaniu z naszą chęcią poznawania siebie nawzajem. Wszelkie obawy przed nieznanym pozostały za drzwiami wejściowymi do budynku. Liczyła się tylko wspaniała atmosfera, kontakt z drugim człowiekiem, debatowanie na tematy pierwszorzędne Europy i nasza otwartość na poznawanie innych kultur europejskich.

Po wspólnym śniadaniu zebraliśmy się w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego i zasiedliśmy w fotelach parlamentarzystów. Ogrom sali i ilość uczniów, którzy się w niej znajdowali robiła ogromne wrażenie. Na początku spotkania zostały nam przedstawione główne organa Unii Europejskiej z wyszczególnieniem zasad ich funkcjonowania. Jeśli chodzi o język wygłaszanych przemówień, każdy słuchacz miał do dyspozycji słuchawki z trzema opcjami językowymi : angielską, francuską i niemiecką.

Następnie uczniowie przeprowadzili prezentacje swoich szkół i miejscowości. Możliwość zaprezentowania swojej grupy na mównicy przed tak liczną publicznością była ogromnym wyróżnieniem i z pewnością każda osoba mówiąca zapamięta ten moment do końca życia. Po prezentacjach nastąpiło głosowanie złożone z 5 pytań, w którym każdy z nas mógł wyrazić swoje zdanie, a tym samym przybliżyć poglądy młodzieży na prezentowane tematy. Następnie każdy z uczniów miał możliwość zadania pytania osobom reprezentującym organy UE i otrzymać satysfakcjonującą odpowiedź. Pytania zadawane przez młodzież poruszały kwestie europejskie z różnych, indywidualnych punktów widzenia. Po tej godzinnej debacie zjedliśmy wspólny obiad oraz wzięliśmy udział w wypełnianiu kwestionariuszy do gry „Eurogame”. Nakłaniała ona do współpracy i nawiązywania nowych kontaktów dzięki pytaniom w różnorodnych językach europejskich. Później udaliśmy się na posiedzenia grup roboczych (każda grupa miała wyznaczony temat debaty i przydzieloną do siebie figurę geometryczną w celu identyfikacji). Podczas obrad każda grupa poruszała jedną z następujących kwestii: „Środowisko i energia odnawialna”, „2015-Europejski Rok Rozwoju”, „Przyszłość Europy” , „Wolność informacji i kultura obywatelska”, „Migracja i integracja”, „Zatrudnienie młodzieży”. Każda grupa robocza wybrała swojego rzecznika i redaktora, którzy przewodniczyli dyskusji w salach komisji. Każda osoba mogła wyrazić swoje zdanie i zainicjować powstanie odpowiedniej „ustawy”. Dyskusje odbywały się w języku angielskim i często były bardzo intensywne i burzliwe, dzięki czemu efekty pracy były satysfakcjonujące. Podczas obrad mieliśmy możliwość wymiany zdań z młodzieżą z innych krajów UE i nawiązania nowych znajomości.

O godzinie 16:00 w sali plenarnej PE odbyło się przedstawienie sprawozdań przygotowanych przez grupy robocze i głosowanie nad przyjęciem propozycji. Odbył się również finał gry „Eurogame”. Podsumowaniem spotkania w Parlamencie Europejskim był przemarsz reprezentantów wszystkich krajów z flagami wszystkich państw należących do Unii Europejskiej i wspólne odsłuchanie hymnu UE. Było to niezwykle barwne zakończenie dnia, dokładnie ilustrujące naszą „jedność w różnorodności”

Wszystkie doświadczenia związane z projektem Euroscola na długo pozostaną w naszej pamięci, a liczne międzynarodowe znajomości, które mieliśmy możliwość nawiązać, będą jedną z najtrwalszych wartości, jakie wyniosłyśmy z tego spotkania.

Informacja nadesłana.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here