„Młodzi naukowcy” z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie

1

W ostatnich dwóch latach uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie, dzięki współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim uczestniczyli w cyklu akademickich wykładów oraz zajęć praktycznych i laboratoryjnych z przedmiotów przyrodniczych i informatyki. Inicjatywa współpracy z uczelnią to pomysł dyrekcji i nauczycieli ogólniaka na bardziej efektywne nauczanie. Z wyjazdów zadowoleni są także uczniowie, którzy mieli możliwość praktycznej nauki w wybranej specjalności.

 

Program tego typu został wprowadzony po raz pierwszy w szkole ponadgimnazjalnej na terenie powiatu lubaczowskiego. Jego celem było podniesienie efektywności kształcenia w zakresie przedmiotów przyrodniczych i informatyki oraz propagowanie nauki poprzez udział w warsztatach laboratoryjnych. Cykl zajęć z matematyki, fizyki i informatyki rozpoczął się w październiku 2012 roku i kontynuowany był w zakończonym właśnie roku szkolnym. Ze względu na spore zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi, program został rozszerzony o zajęcia z biologii i chemii. Zajęcia były prowadzone przez nauczycieli akademickich, a uczestniczyli w nich uczniowie klas pierwszych i drugich profilu matematyczno-fizycznego, informatycznego i biologiczno-chemicznego. W sumie skorzystali oni z ponad stu godzin wykładów, ćwiczeń i zajęć laboratoryjnych w każdej ze specjalności.

Podczas zajęć z matematyki, młodzież poznawała różne metody rozwiązywania zadań konkursowych z zakresu teorii liczb i geometrii. Na zajęciach laboratoryjnych z fizyki uczniowie poznali elementy analizy spektralnej, wykonywali ćwiczenia z mechaniki, elektromagnetyki i termodynamiki. Na ćwiczeniach z informatyki tworzyli aplikacje mobilne, rozszerzyli swoje wiadomości z zakresu tworzenia stron internetowych i sieci komputerowych. Podczas warsztatów w Instytucie Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych w Weryni, młodzi naukowcy mieli możliwość m.in. założenia hodowli roślinnych kultur in vitro, wyizolowania DNA i RNA z materiału zwierzęcego, przeprowadzenia chemicznej i biochemicznej analizy produktów żywnościowych oraz sprawdzenia wpływu różnych czynników na szybkość reakcji chemicznej.

Akademickie wyjazdy pozwoliły licealistom sprawdzić swoje możliwości w laboratorium i zapoznać się z najnowszymi zagadnieniami współczesnej nauki i techniki. Zdobyta wiedza i wyniesione doświadczenia pomogą im w zaplanowaniu dalszej drogi edukacyjnej. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i sporą wiedzą, co zostało zauważone i docenione przez wykładowców akademickich. Koordynatorami projektu ze strony szkoły byli: Lucyna Lenart i Marzena Wilczyńska, Janina Roczniak, Krystyna Kobiałka, Paulina Michalik, Janusz Antonik i Daniel Koszczan.

 

elubaczow.com, hp, LO Lubaczów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here