Obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Lubaczowie – zdjęcia i relacja

2

Święto Niepodległości przetrwało w tradycji i świadomości Polaków jako bardzo ważny dzień, będący wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, które walczyły o niepodległą Ojczyznę. W niedzielę, 11 listopada, jak co roku władze miasta i powiatu, delegacje z miast partnerskich, przedstawiciele jednostek samorządowych oraz mieszkańcy Lubaczowa oddali hołd Polakom walczącym o wolność swojego kraju.

W obchodach 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięły udział władze miasta, powiatu, delegacje z Érd, Sobrance i Jaworowa, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Lubaczowa. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem ulicami miasta pod Pomnik Niepodległości, gdzie odegrano hymn państwowy i odbyły się okolicznościowe wystąpienia.

– Dzisiaj, my spadkobiercy musimy czuć się odpowiedzialni za nasz kraj, naród, za naszych rodaków. Musimy pielęgnować polską kulturę, tradycję, język wiarę, to kim jesteśmy. Naszym sztandarem powinny być słowa Bóg, Honor, Ojczyzna, jako najświętsze wartości naszego życia – mówiła podczas obchodów Święta Niepodległości Maria Magoń, Burmistrz Miasta Lubaczowa. Następnie wręczono odznaczenia – Krzyże Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Krzyż ten został ustanowiony w związku z 66. rocznicą zbrodni popełnionej na Polakach oraz 10. rocznicą powołania do życia Środowiska Polskich Oddziałów Samoobrony Kresów Wschodnich. Odznaczenie nadawane jest m.in. za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Podczas uroczystości wyróżnienie otrzymali Burmistrza Miasta Lubaczowa Maria Magoń oraz Burmistrz poprzednich kadencji Jerzy Zając. Za wkład w długoletnią współpracę partnerską pomiędzy Érd a Lubaczowem dziękował András T. Mészáros – Burmistrz Érd – Państwo są pierwszymi osobami , którym to wyróżnienie zostało przyznane, jako symbol przyjaźni dwóch naszych narodów, polskiego i węgierskiego, opartej na tysiącletniej historii. Składam z serca płynące podziękowania za wszystko, co zrobili Państwo dla naszej współpracy. Dziękuję również każdemu obywatelowi Lubaczowa.

W trakcie uroczystości wręczono także puchary i nagrody zwycięzcom i wyróżnionym uczestnikom I Biegu Niepodległości, który odbył się w Lubaczowie. Przed pomnikiem odbyło się również uroczyste ślubowanie, które złożyli strzelcy z Jednostki Strzeleckiej. Następnie wszyscy udali się do konkatedry w Lubaczowie, gdzie młodzież i dzieci zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, a po nim została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem J.E. Biskupa charkowsko-zaporoskiego Mariana Buczka.

Uroczystości niepodległościowe zakończyły się w Miejskim Domu Kultury koncertem pt. „Patriotyzm jest w nas”. W pierwszej jego części na deskach scenicznych wystąpili uczniowie  Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Lubaczowie wystawiając sztukę pt „Na zamku w Jaworowie”. Natomiast w drugiej części koncertu pt. „Maszerują strzelcy, maszerują…” mieliśmy okazję zobaczyć okolicznościowy program patriotyczny w wykonaniu solistów i grupy artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie z towarzyszeniem zespołu „Manitou”.

fot. elubaczow.com, tekst: skrót na podstawie informacji z www.lubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here