GUS o Podkarpaciu

0
fot. rzeszow.tvp.pl

Na Podkarpaciu jest coraz mniej bezrobotnych, ale pracownicy mają jedne z najniższych pensji w Polsce. Absolwentom uczelni czy osobom po 50 trudniej znaleźć tu pracę niż w innych województwach. Jednocześnie żyjemy najdłużej, nie narzekamy na przestępczość i inne patologie społeczne. Takie są wyniki najnowszych badań społecznych przeprowadzonych na próbie 12 tysięcy osób. Ich wyniki zaprezentowano dziś w Rzeszowie.
Wśród zarejestrowanych w urzędach pracy na Podkarpaciu przeważają kobiety. A największą grupą są osoby nie posiadające żadnego zawodu. Wciąż największe bezrobocie jest w powiatach bieszczadzkim, leskim, brzozowskim, strzyżowskim i niżańskim. Ale dane z ostatnich 10 lat pokazują, że sytuacja się poprawia.

Na Podkarpaciu na jedną ofertę o pracy wciąż przypada około 200 osób choć dużo gorsza sytuacja była w województwie w 2000 roku i następnych. Jak przekłada się to na sytuację gospodarstw domowych. Badania prowadzone przez Uniwersytet Warszawski wskazują, że Podkarpacie jak komentuje profesor Janusz Czapiński, to bardzo tradycyjny region, jest tu bezpieczniej, niższy jest wskaźnik narkomanii, mniej pije się alkoholu, mniej jest rozwodów, mieszkańcy częściej chodzą do kościoła i żyją spokojniej.

Niestety badania wskazują też, że wciąż bardzo duża jest na Podkarpaciu grupa długotrwale bezrobotnych. Wysoki jest poziom emigracji. W latach 1999-2008 z województwa wyemigrowało 12 259 osób tylko w 2008 roku 1801 osób. W 2006 roku nastąpił wzrost liczby osób na stałe opuszczających kraj o 149 procent. Badania wykazują też, że sytuacja osób bez pracy z grup, w których o nią najtrudniej np. osób po 50 jest dużo gorsza niż gdzie indziej w Polsce.

W całym przedsięwzięciu nie chodzi tylko o badania. Wyniki maja pomóc w rozwiązaniu największych problemów. Prezes GUS- także ekonomista i wykładowca w związku z ogromną liczbą bezrobotnych absolwentów podpowiada np. rozwiązania stosowane w zachodniej Europie.

Optymistyczne dla Podkarpacia są prognozy na przyszłość. Liczba bezrobotnych ma spadać podobnie jak liczba migracji. Pesymistyczne są dane pokazujące jak wypadamy na tle kraju. Widać poprawę jakości życia ale te zmiany następują bardzo powoli. Podkarpacie wyprzedziły inne województwa.

Źródło: TVP Rzeszów

Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 12 tysięcy naszych obserwujących!
Polub profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here