W niedzielę (18.02) w Krowicy Samej w gminie Lubaczów odbyło się niezwykłe spotkanie zatytułowane „Kresy najbliższe”. Wydarzenie, które było poświęcone kościołowi św. Józefa w Hruszowie, stanowiło okazję do obejrzenia filmu oraz refleksji nad przeszłością i przyszłością tego wyjątkowego miejsca.

Film, którego premiera odbyła się podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów, przybliżył historię kościoła w Hruszowie. Opowiedziana w nim opowieść, wraz z wypowiedziami historyków, regionalistów i samych mieszkańców, ukazała bogactwo i złożoność tego miejsca, które przechodziło przez różne burzliwe wydarzenia historyczne.

Spotkanie było także okazją do wypowiedzi ważnych osobistości – dr Marcina Gapskiego, zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Mateusza Osiadacza, reżysera filmu „Hruszów – wspólnota ponad granicą” oraz Tomasza Roga, historyka i regionalisty. Wspólnie przybliżyli oni historię tego niezwykłego obiektu oraz działania służące jego ratowaniu i rekonstrukcji.

Spotkanie zgromadziło liczne grono osób związanych z kulturą, historią i lokalnym samorządem, a także mieszkańców gminy. Wśród uczestników znaleźli się m.in. starosta lubaczowski Zenon Swatek, członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, harcerze oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych i społecznych.

Pan Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów zabierając głos na podsumowanie spotkania, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. Krótko opowiedział o tym, jak zaczęła się historia ratowania niewielkiego kościółka. W pierwotnym zamyśle miał on zostać odrestaurowany dla celów ekumenicznych i stać się symbolem odbudowy dobrych relacji pomiędzy narodami. Mimo że wojna przeszkodziła dalszym działaniom konserwatorskim, Samorząd ma nadzieję kontynuować prace – relacjonuje na swojej stronie internetowej gmina Lubaczów.

Kościół św. Józefa w Hruszowie, zbudowany w 1898 roku jako kaplica dworska, to miejsce ważne dla lokalnej społeczności. Mimo trudności i przeciwności losu, które spotkały tę świątynię, samorząd gminy Lubaczów wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Gminy Lubaczów podjęli się jego ratowania. Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomocy członków lubaczowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Harcerzy, Strzelców, Radnych i Sołtysów oraz mieszkańców Gminy, udało się zabezpieczyć świątynię przed dalszą degradacją. Prace przerwała pandemia, a następnie trwający na Ukrainie konflikt zbrojny. Samorząd jednak przygotowuje się do dalszych działań przy obiekcie. 

Galeria zdjęć ze spotkania.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here