Twój 1% podatku może być cegiełką w odbudowie kościółka w Hruszowie

1

Rozliczając PIT każdy z nas może sam zdecydować komu przekazać 1% podatku. Choć czasami nie jest to wielka kwota, to dla popadającego od wielu lat w ruinę kościółka pw. Św. Józefa w Hruszowie będzie kolejną cegiełką w jego odbudowie. O pomoc zwraca się Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Gminy Lubaczów.

Przed drugą wojną światową, kościół leżał w granicach gminy Lubaczów, należał do parafii Niemirów w dekanacie lubaczowskim. Niestety jego stan zachowania, wymaga natychmiastowych prac zabezpieczająco – konserwatorskich, ratujących ten obiekt przed całkowitym zniszczeniem. Mały kościółek położony tuż za Polską granicą w miejscowości Hruszew, nieopodal głównej drogi prowadzącej do Niemirowa, przeszedł już pierwszy etap renowacji. Wnętrze kościoła zostało ręcznie odgruzowane. Zabezpieczono oryginalne elementy więźby dachowej, detale architektoniczne i dachówki. Następnie rozebrano istniejący dach oraz odeskowano zachowaną konstrukcję ciesielską. Całość budowli przykryto folią. Dzięki tym zabiegom wnętrze i mury kościoła zostały osłonięte przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Prace możliwe były dzięki publicznej zbiórce i ministerialnej dotacji.

– Uważamy, że naszym obowiązkiem jako Polaków i katolików jest, by przywrócić go do stanu sprzed II wojny światowej, a tym samym poprzez ratowanie dziedzictwa kulturowego Dawnych Wschodnich Ziem Rzeczypospolitej poprawić nasz wizerunek za granicą. (…) Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami w przeciągu 2 – 3 lat, uda się podnieść z ruiny ten neogotycki kościół, a w kolejnych będziemy mieli możliwość uczestniczenia w różnych wspólnotach we mszach, nabożeństwach i spotkaniach. – napisali do nas przedstawiciele Stowarzyszenia.

Obok możliwości przekazania 1% (Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Gminy Lubaczów – NR KRS 0000275980, cel szczegółowy: Kościół w Hruszowie) można także wpłacać pieniądze na konto Stowarzyszenia  – nr 48 9101 0003 2001 0012 2018 0001 z dopiskiem „Pomoc na Kościół w Hruszowie”.

AH, elubaczow.com


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here