Pomóż odbudować kościółek w Hruszowie

8

Gmina Lubaczów i Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych nie ustają w działaniach dążących do odnowy kościółka pw. Św. Józefa w Hruszowie. Do przeprowadzenia kompleksowych prac renowacyjnych potrzebna jest wasza pomoc.

O działaniach ratujących polski kościółek na Ukrainie pisaliśmy niejednokrotnie zachęcając do wsparcia zbiórek. Informowaliśmy także o sukcesywnym pozyskiwaniu środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na jego odbudowę. Przypomnijmy, pierwsze prace wszczęto w 2017 r., kiedy to ręcznie odgruzowano wnętrze świątyni. Zabezpieczono oryginalne elementy więźby dachowej, detale architektoniczne i dachówki. Całość budowli przykryto folią. W 2018 r. wykonano niezbędną dokumentację budowlaną, przygotowano projekt renowacji obiektu oraz zakupiono drewno na więźbę dachową świątyni. W 2019 r. Stowarzyszenie otrzymało po raz kolejny dotację w wysokości 60 tys. zł. Fundusze te wsparte zostały pieniędzmi z kwesty przeprowadzonej podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów przez członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz harcerzy. Ruszono z realizacją drugiego etapu prac. Oczyszczono i osuszono fundamenty, wykonano izolację przeciwwilgociową oraz drenaż opaskowy wokół całego budynku, a także niwelację terenu wokół obiektu. Dodatkowo zostały wymienione zniszczone fragmenty pokrycia z folii w celu dalszego zabezpieczenia obiektu przed działaniem warunków atmosferycznych.

W 2020 roku organizatorzy zbiórki planują przeprowadzić prace remontowe i rekonstrukcyjne ścian, pinakli, więźby dachowej wraz z pokryciem budynku dachówką. Na ten cel pozyskali 180 tys. zł również ze środków ministerialnych. Jednak wartość robót, zgodnie z kosztorysem, wyniesie ok. 225 000,00 zł.

– Pozyskane środki są bardzo cenne, jednak potrzeby jak widzimy wciąż są duże. Zwracamy się zatem z prośbą o wsparcie finansowe dalszych starań na rzecz ocalenia naszego wspólnego dziedzictwa, jakim niewątpliwie jest Kościółek w Hruszowie. – zachęcają do wsparcia organizatorzy.

Darowizny na ten cel można przekazać na konto Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Gminy Lubaczów: 48 9101 0003 2001 0012 2018 0001 z dopiskiem „Ratowanie kościółka w Hruszowie”.

Przekazać można także 1%podatku:

Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Gminy Lubaczów

KRS: 0000275980
nr 48 9101 0003 2001 0012 2018 0001

dopisek „Ratowanie kościółka w Hruszowie”.

Kościół pw. Św. Józefa w Hruszowie został wybudowany w 1898 r. jako kaplica dworska. Głównym fundatorem był Franciszek Wojciech Dzierżykaj – Morawski herbu Nałęcz. Z wypisów Archiwum Archidiecezji Lwowskiej w Lubaczowie wynika, że obiekt od samego początku służył wojsku, które stacjonowało w pobliskich koszarach. Po drugiej wojnie światowej świątynia podzieliła los innych, które znalazły się poza granicami Polski. Była użytkowana jako magazyn rolny przez miejscowy kołchoz, który zlikwidowano w 1991 r. Od tego momentu kościółek popadał w ruinę.

AH, elubaczow.com, www.gminalubaczow.pl


8 komentarze

  1. Gmina Lubaczów działa tak intensywnie biorą budynki użytku publicznego tz np szkoły w krowicy lasowej ma kasę to odbudować i zrobić swój biznes dochodowy tz DPS to w tej sytuacji ludzi proszą o pomoc bo to zysku nie przynosi . Dziwna sprawa

  2. My cerkwie ukraińskie ratujemy po naszej stronie na potęgę, co chwilę idą jakieś do remontu, to czamu Ukraińcy nie mogą jakiegoś naszego kościoła wyremontować za swoją kasę tylko musimy nasze pieniądze na Ukrainę wywozić? Ja tam wolę wesprzeć coś po naszej stronie , ale nikomu nie bronię wspierać tej akcji

  3. Zenek,masz racje,zgadzam sie z Toba. Jak juz na Cmentarzu Orlat zaslaniaja dykta nasze Lwy bo to „symbol polskiej okupacji”. No przeciez to jest odlot total. UKRAINA ISTNIEJE OD 1991 ROKU i zapamietajcie to banderowcy wreszcie. Oj,przydalby sie Jarema Wisniowiecki,albo polityk tego formatu. To ze Nikita lysa pala Chruszczow podarowal Krym Ukrainskiej SRR to czysty przypadek,kto wtedy myslal ze takie imperium jak ZSRR sie kiedys rozpadnie? nie maja swojej historii,tozsamosci,na wschodzie pomniki Lenina na zachodzie Bandery. To taka sztuczna zbieranina. Glosowalem na PiS i bede glosowal na Prezydenta Dudę,ale to wlazenie w tylek Ukrainie mnie wkurza. Nie idzmy ta droga

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here