Chcą przywrócić wspomnienia o bogatej, wielokulturowej przeszłości Hruszowa, dlatego nakręcili film o kościółku znajdującym się w tej miejscowości. Premiera ekranizacji będzie miała miejsce podczas tegorocznej edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów – 29 lipca.

W ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów odbywają się Ogólnopolskie spotkania Środowisk Kresowych. Są one doskonałą okazją dla instytucji i organizacji, by wymienić się doświadczeniami w zakresie działań związanych z zachowaniem i popularyzacją materialnego i niematerialnego dziedzictwa ziem wschodnich. W związku z tym, w tym roku odbędzie się m.in. premiera filmu prezentującego uniwersalność i transgraniczność materialnych i niematerialnych dóbr kultury oraz konieczność ich zachowania dla następnych pokoleń. W filmie przedstawiona zostanie historia kościółka pw. św. Józefa w Hruszowie, który został wybudowany w 1898 r. jako kaplica dworska. Opowiedzą ją mieszkańcy miejscowości.

– Kościółek znajduje się tuż przy granicy polsko-ukraińskiej, nieopodal przejścia granicznego Budomierz-Hruszew. Jego głównym fundatorem był Franciszek Wojciech Dzierżykaj – Morawski herbu Nałęcz. Po II wojnie światowej przekształcono go w magazyn rolny miejscowego kołchozu. Od 1991 roku popadała w ruinę, poddając się nieubłaganemu upływowi czasu i stając się celem grabieży… – przedstawiają pokrótce historię kościółka organizatorzy spotkania – Muzeum Narodowe w Lublinie oraz Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Projekt realizowany jest w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”, które korzysta z dofinansowania o wartości 483 000 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest zbudowanie trwałego międzynarodowego partnerstwa oraz sieci polsko-norweskiej współpracy.

Przypominamy, że można wesprzeć prace remontowe przy kościółku:

Galeria zdjęć z pracy na planie, fot. Muzeum Narodowe w Lublinie.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here