Fot. komokvm / Shutterstock.com

Kobieta ciężarna nie powinna przekraczać pewnych dawek kofeiny, dlatego przyszła mama powinna uważać z kawą oraz z innymi produktami, które mogą zawierać kofeinę. W niniejszym artykule krótko odpowiadamy na kilka często pojawiających się pytań, które dotyczą picia małej czarnej podczas ciąży.

Czy można pić kawę w ciąży?

O tym czy kawa (nawet bardzo delikatna) jest dopuszczalna w ciąży powinien decydować lekarz prowadzący ciąże. Z reguły przyjmuje się, że ciężarna kobieta nie powinna przyjmować więcej niż 100 – 200 mg kofeiny dziennie. W wielu źródłach można przeczytać, że wysokie dzienne spożycie kofeiny (przekraczające 300mg na dobę) może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. 

Warto pamiętać, że kofeina jest nie tylko w kawie, ale także w innych produktach (między innymi w herbacie, czekoladzie oraz w niektórych napojach energetyzujących). Na przykład filiżanka czarnej herbaty może zawierać około 50 mg kofeiny, natomiast puszka coli około 40 mg kofeiny.

Czy kawa bezkofeinowa podczas ciąży to dobre rozwiązanie?

Niektóre panie nie wyobrażają sobie dnia bez małej czarnej. Wówczas można rozważyć skorzystanie z kawy bezkofeinowej lub tak zwanej kawy zbożowej. Co prawda w takiej kawie mogą się znajdować śladowe ilości kofeiny (od 1mg do 5mg). Dlatego nawet spożywając taką kawę należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Co ciekawe, w niektórych sklepach z kawą ziarnistą, jest specjalna kawa dla kobiet w ciąży, która wyróżnia się niskim poziomem kofeiny.

Podsumowanie

Czy zatem można pić kawę w ciąży? Z reguły tak, jeśli jest to kawa bezkofeinowa. Ale nie każda kobieta może pić kawę, dlatego zależy zachować umiar i jak to zazwyczaj bywa w przypadku tematów związanych ze zdrowiem – najlepiej tego typu kwestie skonsultować tą kwestię z lekarzem.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here