Bez wątpienia, 29 listopada będzie dla uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Lubaczowie dniem pełnym inspiracji i pasji do muzyki. W placówce gościć będą artyści z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi muzykami, a wieczorem wystąpią z koncertem.

Spotkania otworzą uczniom drogę do rozwoju artystycznego i pozwolą na spełnienie muzycznych marzeń. Wizyta artystów z Akademii Muzycznej w Poznaniu będzie niezwykłą okazją dla młodych muzyków. Poznanie tak utalentowanych i doświadczonych osobowości z pewnością zainspiruje ich do dalszej pracy i rozwoju artystycznego.

Warsztaty dla pianistów i klarnecistów będą prowadzone przez dr Marię Rutkowską i dr Pawła Kroczka. Maria Rutkowska zdobyła doktorat w dziedzinie naukowej instrumentalistyki i jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Otrzymała II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Anemos w Rzymie, III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu, a także 19 wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych dla pianisty-kameralisty. Pracuje jako adiunkt w swojej alma mater oraz nauczyciel fortepianu w PSM I stopnia im. W. Kilara w Pleszewie. Jej prawdziwą pasją jest kameralistyka i wspólne muzykowanie z innymi artystami, zwłaszcza grającymi na instrumentach dętych.

Paweł Kroczek to wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 2011 – 2013 studiował w Lund University – Musikhogskolan I Malmo, gdzie kształcił się pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych klarnecistów młodego pokolenia – Olliego Leppäniemiego. W 2013 r. zdał egzamin do Opus International Youth Festival Orchestra (Insbruck). Uzyskał stopień doktora sztuki w 2016 roku i jest cenionym klarnecistą. Zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach, zarówno solowych, jak i kameralnych. Jest pierwszym klarnecistą orkiestry Collegium F oraz L’autunno. Współpracuje także z wieloma innymi orkiestrami na terenie całego kraju. Jest również aktywnym pedagogiem, którego uczniowie zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach. Jest konsultantem CEA, a także wykładowcą wielu kursów mistrzowskich dla klarnecistów.

Warsztaty dedykowane są również uczniom pozostałych specjalności. Zaproszeni oni zostali na spotkanie z kompozytorem dr. Arturem Żuchowskim – kompozytorem, dyrygentem i muzykiem instrumentalistą. Ukończył klasę organów w Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ks. Antoniego Chlondowskiego w Lutomiersku (2001), Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w zakresie kompozycji, Podyplomowe Studia Kompozycji w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (2008), Podyplomowe Studia Zarządzania Oświatą w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy (2014). Od roku 2019 r. jest doktorem sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne.

Zdobył wiele nagród. Jest laureatem I Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego i I Konkursu Kompozytorskiego im. Feliksa Nowowiejskiego, a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2011 oraz stypendystą Funduszu Popierania Twórczości Muzycznej ZAiKS w roku 2011. Jego twórczość jest doceniana zarówno w kraju, jak i za granicą.

Z artystami będą mieli również okazję spotkać się mieszkańcy Lubaczowa, bo o godz. 17.30 wystąpią oni na scenie sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej z koncertem.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here