W czwartek (12.10) w Oleszycach miała miejsce konferencja prasowa na temat rozstrzygniętej kilka dni temu 8. edycji naboru wniosków z Programu Inwestycji Strategicznych. W jej trakcie poseł na Sejm RP Teresa Pamuła przekazała samorządowcom symboliczne promesy.

W ramach 8. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych do jednostek samorządowych z terenu powiatu lubaczowskiego trafi blisko 87 mln zł z przeznaczeniem na realizację 18 zadań (listę znajdziecie poniżej). Jak podkreślała poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, to ogromne wsparcie.

Takie środki na kanalizacje, na drogi, na szkoły, na remonty instalacji, czy termomodernizację są bardzo ważne. Są to środki, które zmienią naszą rzeczywistość i poprawią jakość życia. Głównym celem Polskiego Ładu jest właśnie poprawa jakości życia, żebyśmy tutaj w powiecie lubaczowskim mogli mieszkać i żyć na takim samym poziomie, jak w innych miejscowościach, większych miastach w centrum Polski – mówiła parlamentarzystka.

Za przekazane symboliczne promesy dziękowali samorządowcy, którzy pojawili się na konferencji. Wśród nich byli: starosta lubaczowski Zenon Swatek, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, wójt gminy Stary Dzików Tomasz Jabłoński oraz zastępca wójta gminy Horyniec-Zdrój Janusz Wużyński, zastępca burmistrza Cieszanowa Andrzej Szymanowski i w imieniu burmistrza Narola – dyrektor Centrum Usług Wspólnych Rafał Kogut.

Galeria zdjęć.

Lista zadań, którym przyznano dofinansowanie:

Lp.Nazwa wnioskodawcyNazwa inwestycjiKwota dofinansowania
w mln zł
1.Powiat lubaczowskiPoprawa dostępności komunikacyjnej Powiatu Lubaczowskiego poprzez przebudowę części dróg powiatowych8,80
2.Powiat lubaczowskiBudowa Parku Historyczno-Etnograficznego „Przygródek” przy Muzeum Kresów w Lubaczowie2,00
3.Gmina CieszanówModernizacja infrastruktury publicznej w Gminie Cieszanów2,00
4.Gmina CieszanówRozbudowa i budowa dróg gminnych uzupełniających sieć dróg publicznych – poprawa bezpieczeństwa ruchu na terenie przygranicznym5, 99
5.Gmina Horyniec-ZdrójPrzebudowa dróg na terenie gminie Horyniec-Zdrój3,00
6.Gmina Horyniec-ZdrójPrzebudowa budynku szatniowego na stadionie sportowym w Horyńcu-Zdroju1,99
7.Gmina Horyniec-ZdrójPrzebudowa przepompowni ścieków w Horyńcu-Zdroju wraz z termomodernizacją budynku administracyjnego2,99
8.Gmina LubaczówPoprawa gospodarki wodno-ściekowej i infrastruktury komunalnej na terenie Gminy Lubaczów7,99
9.Gmina Miejska LubaczówModernizacja budynków oświatowych Gminy Miejskiej Lubaczów8,00
10.Związek Powiatowo-Gminny „Ziemia Lubaczowska”Przebudowa kluczowych ciągów dróg gminnych i powiatowych na obszarze Związku Powiatowo – Gminnego „Ziemia Lubaczowska”10,80
11.Gmina NarolRemont budynków użyteczności publicznej w Gminie Narol7,80
12.Gmina OleszycePoprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Oleszyce7,60
13.Gmina OleszyceRozwój infrastruktury turystycznej poprzez budowę zbiornika rekreacyjnego w Gminie Oleszyce1,80
14.Gmina Stary DzikówBudowa, przebudowa i modernizacja przepompowni ścieków i sieci kanalizacyjnej w gminie Stary Dzików oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Starym Dzikowie1,90
15.Gmina Stary DzikówBudowa i przebudowa dróg gminnych na terenie Gminy Stary Dzików6,00
16.Gmina Wielkie OczyPoprawa stanu infrastruktury drogowej Gminy Wielkie Oczy3,40
17.Gmina Wielkie OczyBudowa i modernizacja infrastruktury społecznej i sportowej3,60
18.Gmina Wielkie OczyRozbudowa infrastruktury kanalizacyjnej w Gminie Wielkie Oczy1,00
RAZEM:86,66

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

29 komentarze

 1. Piękne szopka. Brakowało jeszcze tylko malowania trawy na zielono, wcześniej wycinanego konfetti przez miejscowych policjantów, Black Hawka zahaczającego o linie elektryczne i czołgu, który wjeżdża w wóz strażacki. Byłby komplet.

  A teraz policzmy ile trwały te jasełka. dodajmy czas spędzony na nich i pomnóżmy przez pensję tych konkretnych urzędników. Tylko po to, aby Matka Teresa zrobiła sobie zdjęcie z kartonikami. Bareja lepiej tego nie wymyśliłby.

  • Z Narola do Oleszyc jest niecałe 32 km (wg Map Google), czyli średnia podróż zajmuje 30 minut. W jedną stronę.
   Z Horyńca-Zdroju 28 km, czyli podobny czas. Też tylko w jedną stronę.
   Reszty nie liczę, ale to jest około 15-20 minut. Dodatkowo Zenek prawdopodobnie przyciągnął ze sobą kierowcę. Czy ktoś w ogóle wie dlaczego nasz Starostwa, zwarty, wysportowany i w sile wieku nie podróżuje samodzielnie?

     • Inwestycje 2014-2018 czyli wtedy co rządziło PSL w powiecie:

      1. Przebudowa drogi powiatowej Nr 1695R Dąbrowa – Łukawiec w km 0,000 – 5,+491.
      2. Przebudowa drogi powiatowej nr 1645R Płazów Podemszczyzna w km 10+826 – 15+288 wraz z przebudową przepustów w km 12+466, 14+507, 14+983
      3. Przebudowa drogi powiatowej nr 1553 R Cewków – Stary Dzików -Oleszyce w km 0,000 – 0+365 oraz w km 8+494 – 20+872
      4. Przebudowa drogi powiatowej nr 1677R Szczutków – Wielkie Oczy – Granica Państwa w km 0,034 = 6+750
      5. Przebudowa budynku dydaktycznego służącego kształceniu zawodowemu w Zespole Szkół w Lubaczowie.
      6. Budowa boiska szkolnego, wykonanie przebudowy sali gimnastycznej oraz zakup pomocy dydaktycznych do LO Lubaczów.
      7. Zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego w Powiecie Lubaczowskim poprzez zakup sprzętu medycznego do SOR w Lubaczowie i budowa lądowiska dla helikopterów w Lubaczowie.
      8. mniejsze projekty Projekt ePrzyspieszenie, projekt Podkarpacie stawia na zawodowców, szkolenia nauczycieli poprzez Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji – 2014 – 1 319 110,48 zł, 2015 – 1 198 772,90 zł z projektem ,,Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej
      9. Strefy aktywności w powiecie – 250 000 zł. Powstały już za PiS.
      10. Plac zabaw w Starym Dzikowie.
      11. Termomodernizacja Wiejskiego Domu Kultury i remizy OSP w Cewkowie.
      12. Termomodernizacja świetlicy wiejskiej i remizy OSP w Ułazowie
      13. Termomodernizacja Urzędu Gminy w Starym Dzikowie,
      Wartość tych termomodernizacji o. 2 800 000 zł
      14. Budowa remizy w Starym Dzikowie za ponad 1 100 000 zł
      Itd. itd.
      Nie ma co pisać dalej bo ludzie zmęczą się czytaniem. Tutaj tylko na jednej gminie się skupiłem bo takie źródło mam z ,,Kuriera Lubaczowskiego” a nie mam czasu szukać dogłębniej. Było wiele inwestycji, ale oczywiście Ty masz pisowską sklerozę 😉
      15.

  • Bo to było przedstawienie do kampanii. Najlepsze, ze ponoć to Poseł Schmidt zawalczyła o pieniądze a, ze poseł Schmidt pewnie się dostanie do Sejmu a Poseł Pamuła leci w dół to ją dali by sobie zdjęcia porobiła by głosy ratować. Jakby była Poseł Schmidt to byłby Burmistrz Oleszyc. Nie przyszedł i zrobił dobrze.

 2. Dlaczego nie ma tam Gryniewicza? Pewnie dlatego: https://oleszyce.pl/?c=mdAktualnosci-cmPokazTresc-1-1209 – nie ma słowa o Pamule. Tak właśnie traktuje wyborców Gminy Oleszyce. A warto przypomnieć, że w Gminie Oleszyce Pamuła w 2019 roku zdobyła ponad 1100 głosów. Więcej zyskała tylko w Lubaczowie i niewiele więcej w Cieszanowie.

  Można śmiało powiedzieć, że obca posłanka, z ziemi jarosławskiej, więcej nam pomogła, niż ta z „naszej małej ojczyzny” – jak sama mówi. Żenada.

  • Radziwille vel polak2010. Właśnie nie trafiają do obywateli. PiS okrada polskie samorządy zmniejszając subwencję oświatową czyli mówiąc prosto daje mniej pieniędzy na szkoły i czyli na dzieci się w nich uczące przez co samorządy zamiast inwestować ze swoich środków musza czekać na łaskę władzy centralnej. Do tego PiS jeszcze okradł samorządy przez Polski ład o kolejny milion i teraz z łaski swojej oddają to co zabrali. A obrywają za to burmistrzowie, że nie ma inwestycji. Podziękujcie PiS, ze ich nie ma. Bo Tłuste Koty potrzebowały karmy.

 3. Nie macie wrażenia, że włodarze wszystkich gmin, włącznie z Zenkiem, chodzą jak na krótkiej smyczy Pamuły? A ona jeździ z tymi swoimi kartonikami i zachowuje się jakby rzuciła kość dla psa. To jest parodia.

  Warto też wziąć pod uwagę fakt skąd pochodzą te pieniądze.

  Mamy:
  – Fundusz Pomocy,
  – Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 (zdaje się, że COVID-19 został już odwołany, czyż nie?),
  – Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych,
  – Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg,
  – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych,
  – Rządowy Program Odbudowy Zabytków
  – Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych…

  I cytując szefa dr. Sławomira Dudka, wieloletniego pracownik Ministerstwa Finansów, obecnie szefa Instytutu Finansów Publicznych:

  „Mamy w istocie budżet równoległy. To taki raj wydatkowy premiera Morawieckiego, dzięki któremu może on – pomijając sztywne procedury ustawy o finansach publicznych – wydawać w niemal dowolny sposób setki miliardów złotych, choćby i na tekturowe czeki wykorzystywane w kampanii wyborczej.”

  Dla ciekawskich, polecam cały artykuł: https://www.money.pl/gospodarka/wyszla-na-jaw-dziura-morawieckiego-rzad-chce-ja-skrzetnie-ukryc-6950815890078528a.html

   • Dla Ciebie jest tak jak mówią w TVP, więc Tobie się nie wydaje, bo skoro tak mówią, to tak musi być. Wieśkowi może się wydawać, ale czy Sławomirowi Dudkowi też tylko się wydaje, że jest tak jak mówi? Chyba nie, on nie czerpie wiedzy z ogłupiających społeczeństwo i manipulujących nim mediów, ani rządowych ani opozycyjnych.

   • Babinicz vel polak2010. Wiesiek ma rację. Każdy z Funduszy jest zadłużony na mln a po kampanii już na miliardy złotych. A ktoś to będzie musiał zapłacić. Dzięki PiS będziemy się zbierać jak po Gierku. Tylko po Gierku zostały mieszkania. A za PiS nawet ,,Mieszkanie+” zakończyło się najpierw teatrem i próbą oszukania, ze tak ładnie wyglądają mieszkania z programu a potem tych ludzi przenieśli do tych o gorszym standardzie a koniec końców na porażce do której sam PiS się przyznał.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here