Pedagodzy, którzy chcą się rozwijać zawodowo i dobrze zarabiać, powinni rozważyć specjalizację w danym nurcie pedagogicznym. Jedną z propozycji są dla nich studia podyplomowe na kierunku diagnoza i terapia integracji sensorycznej. Studia podyplomowe to z kolei system edukacji, który przyniesie najwięcej korzyści. Wyjaśniamy, na czym polegają, co dają i jaka przyszłość czeka absolwentów.

Na czym polega diagnoza i terapia integracji sensorycznej?

Zacznijmy od tego, czym jest integracja sensoryczna. To proces, w którym mózg odbiera informacje pochodzące od zmysłów (wzrok, słuch, dotyk, zapach, równowaga, propriocepcja), następnie analizuje je i interpretuje. Są jednak osoby z zaburzeniem integracji sensorycznej, u których bodźce nie są prawidłowo przetwarzane. Do pracy z takimi osobami powoływani są specjaliści, których zadaniem jest diagnoza oraz terapia integracji sensorycznej, by przywrócić (lub nadać) prawidłowy odbiór otoczenia.

Praca w zakresie integracji sensorycznej jest niebywale ciekawa, rozwijająca, a także satysfakcjonująca. Integracja sensoryczna to dziedzina nauki pedagogicznej, na którą decyduje się wiele osób. Często decydują się na nią pedagodzy, którzy pragną podjąć się nowych wyzwań. Dla tych, którzy chcą kształcić się w tym zakresie, opracowano program kształcenia diagnostyka i terapia integracji sensorycznej studia podyplomowe

Studia podyplomowe na kierunku diagnoza i terapia integracji sensorycznej – program

Kierunek związany z diagnozą i terapią integracji sensorycznej prowadzony jest m.in. przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Program skierowany jest do osób, które chcą zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności w obszarze integracji sensorycznej. Uczestnicy zapoznają się z tematyką psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną oraz procesów diagnostycznych. Do tego uczą się prowadzenia samodzielnej obserwacji oraz opracowywania i prowadzenia terapii. 

Zajęcia trwają 3 semestry, łącznie 420 godzin (wliczając w nie godziny praktyk). Słuchacze uczą się online, w systemie e-learningowym. Otrzymują dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się materiały dydaktyczne, ćwiczenia oraz projekty. Realizują program we własnym zakresie, w wybranym przez siebie miejscu i czasie. Pod koniec studiów podchodzą do egzaminu, który także przeprowadzany jest online. Muszą też złożyć pracę dyplomową, co również obywa się w formie elektronicznej.

Co dają studia podyplomowe z diagnozy i integracji sensorycznej?

Po ukończeniu studiów podyplomowych z diagnozy i terapii integracji sensorycznej absolwenci uzyskują kwalifikacje dające im możliwość prowadzenia obserwacji diagnostyczno-klinicznych i leczenia terapeutycznego. Potwierdzeniem umiejętności jest świadectwo z akredytacją Krajowego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej. Taki dokument pomoże w znalezieniu dobrej posady i rozpoczęciu kariery na stanowisku pedagoga-terapeuty. Pracy można szukać m.in. w ośrodkach edukacyjnych i terapeutycznych prowadzących zajęcia z integracji sensorycznej.

Artykuł sponsorowany.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here