Czy pompa ciepła się opłaca?

0

Korzystanie z ciepłej wody użytkowej staje się coraz bardziej kosztowne. Ceny paliw grzewczych rosną, dlatego coraz więcej osób szuka alternatywnego rozwiązania. Tym może być pompa ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania. Zobacz jak działa ten system ogrzewania wody użytkowej i przekonaj się, czy taka metoda ogrzewania domu jest opłacalna.

Pompa ciepła to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które może zastąpić działanie tradycyjnego kotła gazowego albo pieca na paliwo stałe. To źródło energii przyjazne dla środowiska naturalnego, ale czy opłaca się inwestować w pompę ciepła? Sprawdź szczegóły wydajności tego systemu oraz dowiedz się, skąd uzyskać dofinansowanie na zakup pomp ciepła.

Pompa ciepła – skorzystaj z potencjału energii elektrycznej

Podstawową zasadą działania pompy ciepła jest pobieranie energii cieplnej z otoczenia i przekazywanie jej do instalacji centralnego ogrzewania. Obecnie dużym zainteresowaniem na rynku cieszą się dwa rodzaje pomp ciepła:

  • – pompy gruntowe – tego rodzaju pompa ciepła wykorzystuje temperaturę gruntu, którą ogrzewa powietrze. Zasada pozyskiwania energii w ten sposób jest prosta – im głębiej sięga pompa ciepła, tym wyższą temperaturę można w ten sposób uzyskać. Tego typu rozwiązanie jest niezwykle wydajne i energooszczędne, jednak nie jest tajemnicą, że więcej kosztuje pompa ciepła gruntowa niż inne rodzaje.
  • – pompy powietrzne – ten rodzaj pomp ciepła charakteryzuje się prostą metodą działania, znaną chociażby z klimatyzacji. Powietrze zewnętrzne jest ogrzewane, a następnie wykorzystywane do ogrzewania. Powietrzne pompy ciepła to tańsze i prostsze w montażu rozwiązanie niż gruntowe pompy ciepła, jednak z racji większych wahań temperatury powietrza, ogrzewanie może być bardziej energochłonne. Wśród pomp powietrznych wyróżnić można pompy ciepła powietrze-woda oraz pompy ciepła powietrze-powietrze.

Różnica dotyczy też tego, jak przebiega montaż pomp ciepła obu typów. W przypadku gruntowych pomp przedsięwzięcie instalacji jest znacznie większe i skomplikowane. Dlatego też pompa ciepła typu powietrze to zdecydowanie popularniejsze rozwiązanie.

Czy pompy ciepła się opłacają?

Za przykład obliczenia opłacalności inwestycji w montaż pompy ciepła może posłużyć popularna pompa ciepła powietrze-woda. Ogrzewanie wody użytkowej przy jej pomocy wymaga jedynie poboru prądu. Zakładając, że jest to jedyne źródło ciepła w domu jednorodzinnym, a energia pozyskiwana jest wyłącznie z sieci energetycznej, to według zapewnień Agencji Rynku Energii cała inwestycja zwraca się w przeciągu 5-7 lat w porównaniu od ogrzewania domu węglem, drewnem czy innymi paliwami stałymi. 

Oczywiście koszty samego prądu również można znacząco zredukować. Rozwiązaniem jest naturalnie wsparcie instalacją fotowoltaiczną. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz postawienia na energię odnawialną. Można w ten sposób pozyskać nie tylko darmowe urządzenia grzewcze, ale przez instalację fotowoltaiczną zapewnić sobie darmową energię elektryczną dla całego domu.

Wreszcie zamieniając kocioł gazowy na najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania w postaci pompy, można skorzystać z dopłaty w ramach programu Czyste Powietrze. Dzięki temu nie tylko spadną koszty eksploatacji, ale też sama inwestycja będzie bardziej opłacalna. Wystarczy być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, aby liczyć na kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania do działań termomodernizacyjnych. Zasady programu dostępne są na rządowym portalu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here