W piątek (23.09) odbył się Bieg Orląt – I Lubaczowski Bieg Ku Pamięci Obrońców Lwowa. Wydarzenie miało na celu przybliżenie uczniom znaczenia walki młodych ludzi ze Lwowa o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.
W piątkowy poranek w lesie Niwki zgromadzili się dziewięciolatkowie – uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Lubaczów, aby wspólnie pokonać trasę 1421 metrów. Bieg zorganizowany został przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/ Lubaczów.
Uczestników biegu na mecie przywitał Waldemar Łuczak – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który objaśnił uczniom przebieg trasy oraz zasady biegu. Następnie głos zabrała Maria Magoń Prezes lubaczowskiego oddziału TMLiKPW, która przybliżyła dzieciom cele i ideę biegu, przypominając, że walki Lwów pochłonęły 1421 młodych istnień, a najmłodsza ofiara – Janek Kukawski miał zaledwie 9 lat.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Biegaczy poprowadziła Pani Anna Rawska-Śmieciuch, pozostałe osoby maszerowały pod opieką Pana Jana Argasińskiego i nauczycieli wyznaczoną trasą do mety przy mogile pomordowanych mieszkańców Lubaczowa w Lesie Niwki, gdzie wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Uczniowie wysłuchali także opowieści o obrońcy Lwowa Kazimierzu Kaćmie, o którym opowiedziała jego córka Anna Kubiszyn. Uczniowie złożyli także kwiaty i znicze na mogile pomordowanych mieszkańców Lubaczowa – czytamy na stronie MBP w Lubaczowie.
Na zakończenie Mariusz Pieróg – Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, Maria Magoń – Prezes TMLiKPW oraz Katarzyna Pelc-Antonik – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie wręczyli wszystkim uczestnikom biegu pamiątkowe karty i medale, a także słodkie upominki.
Nad przebiegiem całości wydarzeń czuwali członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/ Lubaczów, pracownicy MOSiR, strzelcy z JS 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia, harcerze, seniorzy oraz bibliotekarze z MBP w Lubaczowie.
Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!