Widok na południowo – zachodnią część Cieszanowa spalonego przez UPA w maju 1944 r., przełom 1944 i 1945 r. (zbiory Stanisława Szabatowskiego), źródło: www.archiwumcieszanow.pl

W nocy z 3 na 4 maja 1944 roku doszło do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Cieszanowa – zagłady miasteczka. Film dokumentujący tę tragiczną część historii wyświetlony zostanie w piątek (16.09) o godz. 17:00 w Centrum Edukacji Ekologicznej (budynek dawnego kina).

W 1944 roku, w nocy z 3 na 4 maja, sotnia Ukraińskiej Powstańczej Armii, dowodzona przez Iwana Szpontaka „Zalizniaka”, wkroczyła do opustoszałego miasta. Spaliła blisko 90% jego zabudowy i wymordowała 45 mieszkańców, głównie narodowości polskiej. Mieszkańcy Cieszanowa chcą kultywować pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach. W związku z tym Miejska Biblioteka Publiczna i rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają na uroczystą premierę filmu obrazującego tę tragiczną część historii, która odbędzie się w piątek w Centrum Edukacji Ekologicznej o godz. 17:00. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Mbp Biblioteka Cieszanów.

PZ, elubaczow.com

Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 12 tysięcy naszych obserwujących!
Polub profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

6 komentarze

  1. I dlatego Ukraińcy powinni publicznie przyznać się do tych zbrodni których dokonali na ludności Polskiej i pozwolić na ekshumacje ciał pomordowanych i dopiero wtedy możemy budować relacje pomiędzy naszymi krajami.
    Bo na złych fundamentach domu nie postawisz.

  2. Musimy również wziąć pod uwagę to, że strona rosyjska będzie podsycać różnego rodzaju konflikty pomiędzy krajami unii europejskiej oraz krajami graniczącymi z Ukrainą.
    Przykładem wzniecenia konfliktu przez rosję jest konflikt na granicy z Białorusią.
    Więc o historii musimy pamiętać i ją kultywować ale z drugiej strony lepiej pomagać finansowo i militarnie Ukrainie niż w przyszłości walczyć z ruskim.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here