80. rocznica spalenia Cieszanowa [ZAPOWIEDŹ]  

0

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko oraz Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny zapraszają na sesję popularnonaukową, która organizowana jest z okazji 80. rocznicy zbrodni OUN i UPA na polskich mieszkańcach Cieszanowa. Wydarzenie odbędzie się 10 maja w Domu Senior Plus (dawna Synagoga) o godzinie 16.00.

W trakcie obrad głos zabiorą wybitni eksperci, m.in. Joanna Karbarz-Wilińska z IPN w Gdańsku, Wojciech Hanus i Tomasz Bereza z IPN w Rzeszowie oraz Tomasz Róg – niezależny badacz z Cieszanowa. Dodatkowo swoje refleksje przedstawią Bartosz Januszewski z IPN w Gdańsku oraz Barbara Kościelny z IPN w Rzeszowie. Tematyka poszczególnych wystąpień będzie skoncentrowana na tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w Wołyniu, Cieszanowie i okolicach.

Organizatorzy zachęcają także do uczestnictwa we mszy świętej, która poprzedzi sesję popularnonaukową. Liturgia zostanie odprawiona o godzinie 14.00 w intencji pomordowanych przez OUN i UPA mieszkańców Cieszanowa oraz okolicznych miejscowości. Po nabożeństwie pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej i Konfliktu Polsko-Ukraińskiego zostaną złożone wiązanki kwiatów upamiętniające ofiary.

To ważne wydarzenie kultywujące pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed lat. Uczestnicy biorąc w nim udział, uczczą pamięć ofiar oraz poszerzą swoją wiedzę na temat historii naszego regionu.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here