Uważaj na pamiątki jakie przywozisz z wakacji

0

Wracając z wakacji chcemy wziąć ze sobą do domu różnego rodzaju pamiątki. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Zabierając kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku możemy trafić do więzienia. Co turyści mają w swoich walizkach? Przedstawiamy najciekawsze eksponaty zatrzymane przez Krajową Administrację Skarbową.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo od 3 do 5 lat więzienia. W 2021 r. funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 4,5 tys. okazów CITES – gatunków zagrożonych wyginięciem, w tym: 246 żywych zwierząt, 22 okazy spreparowane, a także ponad 4,2 tys. medykamentów medycyny azjatyckiej. W walizkach turystów można znaleźć także skóry ze zwierząt czy koralowce. Często wśród przejętych pamiątek znajdują się wypchane zwierzęta lub galanteria wykonana ze skór chronionych zwierząt. Czasami można znaleźć rzadkie okazy typu kolce jeżozwierza czy zęby z aligatorów. Kupowanie pamiątek z chronionych zwierząt i roślin, to nie tylko przykładanie ręki do ich cierpienia i wymierania całych gatunków. To również przestępstwo. Chronionych gatunków roślin i zwierząt jest kilkadziesiąt tysięcy i nauczenie się ich jest praktycznie niemożliwe. Najlepiej jest więc zrezygnować z zakupu przedmiotów wykonanych ze zwierząt.

Pamiętać trzeba, że poszczególne państwa w strefie Schengen mają odrębne przepisy prawne. Różnego rodzaju regulacje dotyczą m.in. przewozu leków, zwłaszcza psychotropowych, na padaczkę, ADHD, a także silnych środków przeciwbólowych. Wiele substancji, których powszechnie używamy m.in. w Polsce, tam nie kupimy lub musimy mieć na nie receptę i zaświadczenie lekarskie. Odpowiednie dokumenty są niezbędne także, gdy przewozimy przedmioty zabytkowe. Więcej o podróżach w strefie Schengen na stronie znajduje się na stronie granica.gov.pl.

Co zgłosić na granicy?

Przekraczając granicę zewnętrzną UE lub strefy Schengen zwróć trzeba uwagę przede wszystkim na wartość przewożonych prezentów i pamiątek oraz ilość tzw. wyrobów akcyzowych (papierosy, alkohol). Wartości te są różne w zależności od środka transportu. W przypadku podróży lądwoej zgłosić należy wwożone towary o wartości powyżej 300 euro, a gdy dostajesz się na teren UE drogą lotniczą lub morską – powyżej 430 euro. Różne limity dotyczą także wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Zgłosić trzeba również większą ilość gotówki – limit to 10 tys. euro albo odpowiednik w innych walutach.

Pamiętaj, że na teren UE nie możemy przywozić żywności pochodzenia zwierzęcego: mięsa, wędlin, nabiału. Takie produkty mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt. Wyjątkiem może być żywność dla niemowląt i produkty spożywcze, których używasz ze względów zdrowotnych. Żywność pochodzenia niezwierzęcego możesz przywieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej, ale tylko na własne potrzeby. W przypadku produktów roślinnych do UE możesz wwieźć tylko 5 gatunków owoców: bananów, kokosów, durianów, ananasów i daktyli.

Przemytnicy „zatrudniają” turystów

Często dochodzi do sytuacji, w której przestępcy próbują wykorzystywać turystów jako swoich pośredników, czego oni są zupełnie nieświadomi. Jak się ochronić? Przede wszystkim nie przyjmuj od obcych osób żadnych rzeczy do przewiezienia. Może okazać się, że „leki dla cioci” są narkotykiem lub innym nielegalnym towarem. Pamiętaj też o tym, aby cały czas mieć na oku swój bagaż, żeby nikt nie mógł go podmienić ani niczego do niego nie „podrzucił”.

PZ, elubaczow.com,
asp. Edyta Chabowska, Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here