Niedawno wychwalaliśmy zalety odzieży wełnianej, więc nadszedł czas, aby przedstawić przewodnik po jej pielęgnacji i konserwacji. Każda tkanina ma swoje wymagania, ale wełna jest zdecydowanie tym materiałem, który przy niewłaściwej pielęgnacji najłatwiej ulega nieodwracalnemu zniszczeniu. Jak prawidłowo dbać o wełnę?

Zacznijmy od starej prawdy: „Częste mycie skraca życie”. Wszystkie naturalne tkaniny i skóry źle znoszą częste pranie. Dzieje się tak zarówno z powodu niszczącego działania środków chemicznych, jak i wody, która wbrew pozorom bardzo wysusza i zmywa naturalną warstwę ochronną każdej naturalnej substancji. Wełna ma właściwości antybakteryjne i naturalną funkcję „samooczyszczania”, co oznacza, że nie trzeba jej zbyt często prać. Po regularnym noszeniu wystarczy powiesić ubranie w przewiewnym i wolnym od zapachów miejscu, aby dobrze wywietrzało. Jeśli jesteś ostrożny i nie masz problemów z nadmierną potliwością, możesz pominąć pranie wełny przez długi czas. Jednak kiedy nadchodzi czas, aby w końcu zrobić wielkie pranie, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych rzeczy.

Właściwe detergenty
Po pierwsze, musimy kupić odpowiednie środki piorące, najlepiej takie, które nadają się do wełny. Często zawierają lanolinę, specjalny wosk produkowany naturalnie przez zwierzęta, z których włosa wytwarza się wełnę. Są one również bardzo delikatne, nieinwazyjne i nie zawierają silnych odplamiaczy ani wybielaczy, które mogłyby uszkodzić tkaninę. Jeśli przytrafi nam się plama, co łatwo może się zdarzyć w terenie lub podczas polowania, musimy podejść do sprawy bardzo indywidualnie: jeśli jest to plama z farby lub krwi zwierzęcej, musimy ją jak najszybciej spłukać zimną wodą. Jeśli na tę metodę jest już za późno, możemy użyć mąki pszennej lub soli – posypujemy nią plamę na kilka minut, a następnie spłukujemy zimną wodą. Nigdy nie używamy gorącej lub letniej wody, ponieważ to tylko sprawi, że plama będzie bardziej trwała. Jeśli plama jest spowodowana sokami warzywnymi lub owocowymi, w tym winem, można skropić ją sokiem z cytryny lub octem brandy. Tłuste plamy można usunąć mąką ziemniaczaną, a plamy z kawy i herbaty mydłem galasowym, dostępnym w każdej drogerii.

Temperatura i technika
Najszybszym sposobem na zniszczenie wełnianej odzieży jest pranie jej w niewłaściwej temperaturze. Jeśli woda jest zbyt ciepła, ubranie skurczy się i sfilcuje. Najlepsza temperatura wody do prania odzieży wełnianej wynosi od 20 do 30 stopni, ale bezpieczniej trzymać się dolnej granicy. Ważne jest również, aby nie moczyć przed praniem odzieży wełnianej, ponieważ może to spowodować rozluźnienie i zniekształcenie włókien. Jaką technikę należy stosować przy praniu odzieży wełnianej? Jeśli Twoja pralka ma specjalny program do prania wełny, możesz go bez wahania użyć. Nie należy odwirowywać prania, ponieważ może to spowodować sfilcowanie i splątanie tkaniny. Najlepiej napełnić miskę letnią wodą, dodać produkt dedykowany do wełny, zanurzyć w niej ubranie i delikatnie odciskać kilka minut. Nie pocierać ani nie wykręcać tkaniny, aby nie uszkodzić włókien – wystarczy delikatne ugniatanie.

Odzież wełniana DEERHUNTER


Nie wykręcaj odzieży po praniu ani nie wyciskaj jej przez skręcanie. Najlepiej jest delikatnie wycisnąć nadmiar wody używając tych samych ruchów, których używałeś podczas prania. Następnie rozłóż ubranie na suchym ręczniku na płaskiej powierzchni – wieszanie obciąży je i z dużym prawdopodobieństwem rozciągnie i zniekształci. Naszą odzież możemy powiesić na wieszaku lub stojącej suszarce dopiero wtedy, gdy woda wyparuje i odzież będzie lekko wilgotna.

Ubrania wełniane można prasować, ale tylko żelazkiem nagrzanym do maksymalnie 150 stopni – dzięki temu włókna nie ulegają zniszczeniu, a ubranie nie nabiera nienaturalnego połysku. Jeśli jednak pranie i suszenie zostało wykonane prawidłowo, nie ma ryzyka, że tkanina się pogniecie lub zmieni wzór – Twoje ubranie powinno wyglądać idealnie! https://fraya.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here