Pręty gwintowane to jedne z najsztywniejszych, powszechnie stosowanych wyrobów hutniczych, produkowanych w procesie walcowania lub ciągnienia. Znajdują zastosowanie w wielu sektorach, m.in. w szeroko rozumianej branży budowlanej.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów prętów, od modeli wyposażonych w gwint, zwanych gwintowanymi, po pręty kwadratowe, prostokątne okrągłe czy sześciokątne. Co prawda pręty mogą być wykonane z różnego typu materiału, to zazwyczaj do ich wytworzenia używana jest stal. Warto zwrócić uwagę, że przy wyborze prętów trzeba sprawdzić kilka ich parametrów, m.in. jakość, klasę oraz gatunek stali jaką użyto do zrobienia pręta, a także wymiary przekroju i jego średnicę.

Główną zaletą prętów gwintowanych jest to, że dzięki nim można połączyć kilka typów elementów oraz fakt, że mają dość szerokie zastosowanie. Wiele osób wykorzystuje je np. do scalania konstrukcji szalunkowych oraz stabilizacji zbrojeń w różnego typu konstrukcjach. Są też powszechnie wykorzystywane w różnego typu instalacjach od elektrycznych po wentylacyjne czy hydrauliczne.

Wybierając pręty gwintowane warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pręty mają określoną klasę własności, która podpowiada, jaka będzie ich wytrzymałość. Określa ona wytrzymałość zarówno na rozciąganie jak tez wskazuje jaka jest granica plastyczności pręta. Na rynku dostępne są pręty o klasie własności 4.6, 5.8, 6.8, 8.8, 10.9 i 12.9. Pręty o klasie 4.6, 5.8, 6.8 są zazwyczaj wykonane ze stali nisko węglowej lub ewentualnie średniowęglowej. Pozostałe typy prętów będą wykonane ze stali o niskiej zawartości węgla, z dodatkami np. manganu lub chromu, hartowanej i odpuszczanej lub stali średniowęglowej hartowanej i odpuszczanej. Pręty o klasie 12.9 są zrobione ze stali niskostopowej, która w swym składzie musi jeden dodatkowy składnik np. wanad.

Wybierając pręty warto zwrócić nie tylko uwagę na ich wytrzymałość na rozciąganie oraz siłę zrywającą, ale też kolor końcówki, która podpowiada o wytrzymałości pręta. W przypadku braku koloru, pręt ma wytrzymałość 4.8. Jeśli końcówka jest brązowa, to stopień wytrzymałości wynosi 5.6. Dla koloru niebieskiego jest to 5.8. Żółty, biały i czarny mają stopień odpowiednio 8.8, 8.9 i 10.9. Pręty o końcówkach w kolorze zielonym i czarnym będą wykonane ze stali nierdzewne A2 i kwasoodporne A4.”

https://www.elgo-sruby.pl/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here