Cuda natury zwieńczyły filmowy cykl o gminie Wielkie Oczy

0

W sieci pojawił się ostatni filmik promujący walory Gminy Wielkie Oczy. Tym razem tematem przewodnim były cuda natury.

Fot. Kadr z ostatniego filmu o Gminie Wielkie Oczy.

W sieci od września sukcesywnie publikowane były filmiki przedstawiające Gminę Wielkie Oczy. Realizacja projektu „Wirtualnie po gminie Wielkie Oczy” miała na celu „zabranie” widzów do miejsc, do których dostęp, ze względu na stan pandemii, został ograniczony. 

Pierwszy filmik przedstawiał  świątynie rzymskokatolickie w Łukawcu, Wielkich Oczach i Potoku Jaworowskim. Drugi poświęcony był cerkwiom grekokatolickim i izbom pamięci. Za sprawą filmiku zwiedziliśmy Cerkiew Opieki Matki Bożej w Bihalach, św. Dymitra w Kobylnicy Wołoskiej, św. Dymitra Męczennika w Łukawcu, Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Wólce Żmijowskiej, pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Żmijowiskach oraz dawną greckokatolicką cerkiew filialną pw. św. Mikołaja w Wielkich Oczach.

Kolejnym, trzecim etapem było poznanie izb pamięci: Św. Jana Pawła II – mieszczącej się w PSP w Łukawcu oraz żydowskiej, która zlokalizowana jest w dawnej synagodze, obecnie GBP w Wielkich Oczach.

W czwartym udaliśmy się na wędrówkę po cmentarzach. Usłyszeliśmy opowieść o lotnikach poległych w lesie „na Czaplakach”, o dwóch cmentarzach w Wielkich Oczach – rzymskokatolickim i żydowskim, a także o cmentarzu żołnierzy Austriackich i Rosyjskich, którzy polegli w walkach toczonych w okolicy Łukawca w czerwcu 1915 roku. Następnie zwiedziliśmy synagogę i dawny dwór obronny.

Kończąc zwiedzanie, organizatorzy – Centrum Kultury w Wielkich Oczach – pokazali nam piękno terenu i urokliwe tereny pogranicza polsko – ukraińskiego, gdzie odpocząć można na łonie natury.

– Mamy nadzieję, że dzięki realizacji projektu stare, zabytkowe budynki, miejsca związane z historią regionu nie zostaną zapomniane. Stworzona została nowa oferta programowa zarówno dla mieszkańców gminy jak i turystów. Wirtualne spacery mają zastąpić możliwość osobistego i namacalnego wejścia do danego obiektu. Równocześnie mają też sprawić, by po zakończeniu pandemii, każdy chciał te miejsca odwiedzić osobiście. – podsumowują organizatorzy.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here