Poseł Anna Schmidt-Rodziewicz interweniuje w sprawie plantatorów buraka cukrowgo

0

Poseł Anna Schmidt-Rodziewicz oraz europoseł Tomasz Poręba zwrócili się do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z prośbą o podjęcie działań mających na celu zmianę warunków kontraktacji w spółce Suedzucker Polska. Politycy PiS chcą wzmocnienia pozycji negocjacyjnej polskich plantatorów buraka cukrowego oraz rozwiązanie niekorzystnego z punktu widzenia naszych rolników sporu.

Poseł Anna Schmidt-Rodziewicz podczas lutowego spotkania z plantatorami, fot. pod24.info.

Poseł Anna Schmidt-Rodziewicz oraz europoseł Tomasz Poręba wystosowali do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oficjalne pismo z prośbą o podjęcie niezbędnych działań mających na celu zmianę treści Regionalnego Porozumienia Branżowego oraz warunków umowy kontraktacyjnej na rok 2017/2018 w spółce Suedzucker Polska. To efekt m.in. lutowego spotkania kilkuset rolników skupionych w Podkarpackim Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, protestujących przeciwko niekorzystnym zapisom umowy kontraktacyjnej.

Rolnicy przedstawili wtedy swoje zastrzeżenia dotyczące przede wszystkim braku gwarantowanej ceny skupu buraków, w miejsce której koncern zaproponował jedynie zaliczkę w wysokości 17 euro za tonę. Plantatorzy chcieliby zagwarantowania ceny minimalnej w wysokości min. 22 euro za tonę. Dla porównania – inny niemiecki producent cukru – Pfeifer und Langen, zaoferował swoim kontrahentom gwarantowaną cenę skupu w wysokości 25 euro za tonę.

Posłowie podkreślają, że spółka Suedzucker Polska wprowadziła również niekorzystne parametry standardowej zawartości cukru w korzeniach, podnosząc je z dotychczas powszechnie przyjętych 16 do 18 proc. Takiej zmiany nie wprowadził żaden inny producent cukru. Niczym nieuzasadnione jest także wydłużenie terminu ostatecznego rozliczenia za dostarczony surowiec – do końca czerwca 2018 roku oraz brak precyzyjnego określenia kosztów obsługi dostawy.

Suedzucker Polska ma w naszym kraju pięć cukrowni: Cerekiew, Strzelin i Świdnica na południowym zachodzie oraz Ropczyce i Strzyżów na południowym wschodzie. Plantatorzy z tych rejonów nie mają możliwości zakontraktowania buraków u innych producentów cukru, tak jak w innych rejonach kraju. W powiatach: lubaczowskim, jarosławskim, leżajskim, przemyskim i przeworskim, uzyskiwane są największe plony buraka cukrowego w Polsce.

– Apelujemy do Pana Ministra o podjęcie niezbędnych kroków mających na celu wzmocnienie pozycji negocjacyjnej Plantatorów Buraka Cukrowego w Polsce oraz rozwiązanie tego niekorzystnego z punktu widzenia naszych rolników sporo – czytamy w piśmie skierowanym do ministra Jurgiela.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here