10 lat pasji i tworzenia Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej

0

W minioną sobotę (05.10) w Miejskim Domu Kultury jubileusz 10-lecia swojej działalności świętowali członkowie zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej. Uroczystość ta była pełna wspomnień, wzruszeń i podziękowań.

Już od samego początku w refleksyjny nastrój wprowadziły Magdalena Tęcza, Marzena Cempura, Alicja Skibicka – uczennice Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, które odczytały wspomnienia i recytowały wiersze poszczególnych twórców ludowych. Przybliżona została historia STLZL, które powstało w 2003 roku dzięki inicjatywie kilku bezrobotnych mieszkańców miasta. Jego pierwszym prezesem był Jerzy Plucha – lubaczowski malarz i konserwator dzieł sztuki. Od dziewięciu lat funkcję tę pełni Teresa Strut – artystka ludowa z Lubaczowa. Dziś do tej rękodzielniczej rodziny należy ok. 38 twórców różnych specjalności, m.in. rzeźbiarzy, ikonopisarzy, malarzy, koronkarzy, hafciarzy, twórców zajmujących się bibułkarstwem i malowaniem na szkle. Ich sylwetki i prace można było obejrzeć na specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej. Nie pominięto życiorysów nieżyjących już członków grupy – Henryka Janczury, Zdzisława Kota oraz Elżbiety Szpyt.

Podczas uroczystości wicestarosta lubaczowski Krzysztof Szpyt, burmistrz Lubaczowa Maria Magoń  wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Ciochem oraz wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel z dyrektorem GOK Stanisławem Myśliwym złożyli na ręce prezes Stowarzyszenia Teresy Strut życzenia i podziękowania za działalność. – Jest to szczególna uroczystość dla nas wszystkich móc się z Wami spotkać, nie tylko przy okazji różnego rodzaju uroczystości, które uświetniacie, bo jesteście ze swoimi pracami ich ozdobą. Kłaniamy się Wam, dziękując za to, co robicie, jak tworzycie, jak się potraficie zorganizować, bo na naszym terenie lubaczowskim jest mało stowarzyszeń, które potrafią tak działać. Za to naprawdę wielkie podziękowanie i gratulacje – mówił wicestarosta lubaczowski.

Ponadto zostały odczytane listy gratulacyjne gości, którzy z różnych powodów nie mogli uczestniczyć w jubileuszu, m.in. Małgorzaty Śmigielskiej-Chomycz, Wojewody Podkarpackiego, Haliny Ukarmy, dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu, Andrzeja Sienkiewicza i Anny Szuper pracujących w Galerii „Kufer Andrzeja” z Warszawy. Na scenę zostali poproszeni członkowie Stowarzyszenia, którym wręczono pamiątkowe dyplomy. Uroczystość zakończył występ zespołu muzycznego z Młodowa „Efekt”. Po koncercie można było zwiedzić także ekspozycję prac członków Stowarzyszenia w sali wystawienniczej MDK.

elubaczow.com, A.H.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here