Pierwszy lubaczowski benefis – 30 lat działalności Barbary Thieme

2
fot. lubaczow.pl
fot. lubaczow.pl

W tym roku Teatr Światła Magapar obchodził 30-lecie swojej działalności. Jubileusz Barbary Thieme, a zarazem pierwszy benefis w Lubaczowie odbył się 31 sierpnia w Miejskim Domu Kultury – informuje na swojej stronie Urząd Miejski w Lubaczowie.

Teatr Magapar swoje spektakle wystawia od 1984 roku. Całkowicie zrezygnował ze słów na rzecz języka ciała, światła, muzyki i elementów scenograficznych. Klimat spektakli tworzy światło, które prowadzi widza przez kolejne sceny. Magapar to autorski teatr, którego założycielką, reżyserem, autorką scenariuszy, choreografem i scenografem jest jedna osoba – Barbara Thieme. Teatr ma na swoim koncie wiele nagród i sukcesów. Aktorzy swoje emocje przedstawiali na deskach scenicznych w kraju, ale także poza jego granicami, m.in. w Szwajcarii, Francji, Danii, Anglii, Austrii, Niemczech, Kanadzie, na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, w USA, Portugalii, Turcji, Tunezji, we Włoszech. Głównymi motywami przedstawień Teatru Światła jest dobro i zło, a także śmierć i życie. Reżyserka czasami czerpie inspiracje z tekstów literackich Bolesława Leśmiana i Adama Mickiewicza ale przede wszystkim pisze własne scenariusze, tworząc obrazy swoich refleksji, pytań i wątpliwości.

Benefis Barbary Thieme to pierwszy benefis, który odbył się w naszym mieście. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, m.in. Maria Magoń – Burmistrz Lubaczowa, przyjaciele Barbary Thieme, teatru Magapar, a także sami aktorzy, którzy po kilku latach nieobecności na scenie wkroczyli na estradę, by spontanicznie przedstawić swoje wspomnienia związane z Teatrem. Podczas uroczystości Barbara Thieme otrzymała wiele gratulacji i podziękowań. Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego wręczył reżyserce Marek Małecki podkreślając, że: teatr ten jest ewenementem nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju, co świadczy o jego wyjątkowości. Realizuje trudną formę wizualną w wykonaniu młodych aktorów – uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, przy czym widownię stanowią osoby dorosłe, dojrzałe, mające za sobą wieloletni balans doświadczeń – mówił. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Barbara Thieme otrzymała z rąk Prezesa Towarzystwa Kultury Teatralnej w Rzeszowie Dariusza Dubiela.

Zebrany w ciągu 30 lat dorobek artystyczny Barbary Thieme, a więc nietypowe inscenizacje, przekazy w formie wizualnej oraz estetyczne przeżycia, jakie towarzyszą widzowi w czasie oraz po spektaklu można podsumować słowami Joanny Kulmowej: „…teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby iść do domu w zamyśleniu w zachwycie.”

Źródło: www.lubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here