Powiat lubaczowski: Co dalej z badaniami profilaktycznymi dla kobiet?

0
fot. sos-zycie.pl

Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zakończył negocjacje i podpisał kontrakty na świadczenie profilaktycznych badań dla kobiet, które pozwalają wykryć raka piersi i szyjki macicy w 2012 roku. Okazuje się, że kobiety z 15 powiatów, w tym lubaczowskiego nie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnych przychodniach. W naszym powiecie nie ma też placówki stacjonarnej, w której realizowane są badania w ramach programu profilaktyki raka piersi. W tej sprawie interweniował już starosta lubaczowski, a NFZ uspokaja, że kontraktacja dla naszego powiatu przewidziana jest w późniejszym terminie.

O całej sprawie informowała mielecka Fundacja „SOS Życie”, która ma w dyspozycji cytomammobusy i chciałby realizować takie świadczenia. NFZ nie ogłosił jednak konkursu m.in. dla terenu powiatu lubaczowskiego. Sprawa ta zainteresowała starostę lubaczowskiego Józefa Michalika, który napisał w liście skierowanym do NFZ-tu, że to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiet, a „Powiat Lubaczowski należy do tych powiatów gdzie z uwagi na ubóstwo w większości kobiety nie zgłoszą się do innych ośrodków na badania, a jedyną szansą jest dojazd mammobusu do miejsca ich zamieszkania.”

Pracownicy POW NFZ w Rzeszowie uspokajają i mówią, że kontraktacja dla terenu powiatu lubaczowskiego jest ujęta w tegorocznym planie finansowym i odbędzie się w późniejszym terminie, być może już marcu lub kwietniu. – W pierwszej kolejności kontraktowaliśmy takie świadczenia w ośrodkach stacjonarnych i powiatach, w których dotychczasowe wykonanie takich badań należy do najniższych, a powiat lubaczowski jest liderem na Podkarpaciu” – tłumaczą w NFZ. Kobiety, które kwalifikują się do badań mogą obecnie skorzystać z usług jednego z ośmiu ośrodków stacjonarnych, które podpisały już kontrakt na 2012 rok.

Program profilaktyki raka piersi obejmuje populację kobiet w wieku od 50 do 69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), spełniających jedno z poniższych kryteriów:

  1. nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  2. otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku 2008 pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
    – rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki )
    – mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Objęcie populacji programem profilaktyki raka piersi na Podkarpaciu wg stanu na 01.11.2011

elubaczow.com/hp


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here