Pod koniec marca w Lubaczowie znowu będzie można wziąć udział w badaniu w kierunku osteoporozy. Właśnie ruszyła rejestracja do mobilnej pracowni densytometrycznej prowadzonej przez MD Multi Diagnostica z Krakowa.

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po 50 roku życia, ale dotyka ona także mężczyzn. Szczególnie narażone są osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

By zdiagnozować chorobę na odpowiednim etapie warto skorzystać z densytometrii, które jest podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut.

Takie badania zostaną przeprowadzone 26 marca w Lubaczowie.

BADANIE OSTEOPOROZY:
26 marca 2024 – ZOZ R-36 ul. Kopernika1, Lubaczów
Mobilna pracownia densytometryczna – OSTEOBUS

Zapisy w przychodni (II piętro) lub telefonicznie 512 351 600.

Cena jednego badania wynosi 50 złotych.

Materiał partnera.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here