TRL Lubaczów: Herody na scenie MDK

0

fot. radio.lubaczow.pl

Osiem grup-dziecięcych, młodzieżowych, a także seniorskich wzięło udział w III Przeglądzie Zespołów Kolędniczych Herody, który w niedzielę odbył się na scenie MDK w Lubaczowie.

Przegląd ma zachęcać do kultywowania tradycji ludowych i tworzenia nowych widowisk herodowych, opartych na wspomnieniach dziadków i pradziadków. Adresowany jest głownie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dzieci i młodzieży działającej przy domach kultury, świetlicach lub spontanicznie organizujących się w grupy kolędnicze z okazji świąt Bożego Narodzenia.

W tegorocznej edycji Przeglądu wystąpili :
1.Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lisich Jamach- klasa I-„Herody-tradycje miejscowe”, opiekun- Grażyna Szczybyło
2.Uczniowie SP 1 w Lubaczowie-„Kiepski koniec króla”, opiekun-ks. Robert Fuk, Beata Bundyra, Katarzyna Słotwińska
3.Młodzieżowa grupa ze świetlicy wiejskiej w Antonikach- „Herody”,opiekun-Frant Helena
4.Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wólce Krowickiej III klasa Gimnazjum-„Herody” wg. tradycji miejscowej, opiekun-Grażyna Szczybyło
5.Grupa „Atrapa” z Horyńca Zdroju-uczniowie klas 1-3 gimnazjum oraz seniorzy-„Pastuszkowie, hej”, „Witaj Zbawicielu”. Teksty regionalne i zmodyfikowane,opiekun-Agata Nesterak, Marta Lewko
6.Schola FILII DEI” z kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Łówczy-„Inscenizacja kolędnicza”,opiekun- Joanna Szałańska
7.Wesołe Aniołki- Schola przy parafii św. Karola Boromeusza w Lubaczowie-„Nad nami cicha noc”, opiekun- Katarzyna Słotwińska i ks. Robert Fuk
8.Zespół „Świetliki” Szkoła Podstawowa w Dąbkowie- „Z kolędą w domu”,opiekun s. Annes, Monika Staniuk

Przedstawienia oceniało jury (Edyta Świstowicz Mazur-polonistka w ZS w Lubaczowie i Andrzej Kindrat-dyrektor MDK) pod przewodnictwem Grażyny Bielec, założycielki Teatru Małych Form w Lubaczowie, instruktorki MDK. Jurorzy zwracali uwagę na teksty i wykonanie pastorałek i kolęd,teksty scenariusza, oryginalność i pomysłowość, zgodność z tradycją oraz stroje, rekwizyty, przebrania.

Najlepsza w tegorocznym Przeglądzie okazała się Schola FILII DEI z kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Łówczy. Drugie miejsce i nagrodę publiczności otrzymała grupa Atrapa z Horyńca. Trzecie miejsce przypadło Młodzieżowej grupie ze świetlicy wiejskiej w Antonikach.

W nagrodę grupy otrzymały pamiątkowe statuetki, dyplomy, kosze słodyczy i nagrody pieniężne- odpowiednio 500, 300 i 200 zł. Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni i MDK opuścili z koszami słodyczy, dyplomami i nagrodami po 100 zł dla każdego z zespołów.

Gościem specjalnym tegorocznego Przeglądu był Zespół „Kresy” z Krowicy Samej i występujący po raz drugi w Lubaczowie „Teatr Ludowy z Topólczy” ze spektaklem obrzędowym Herody.

Organizatorem przeglądu była Parafia p.w. św. Stanisława BM w Lubaczowie, Miejski Dom Kultury,
Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy Konkatedrze w Lubaczowie oraz Fundacja Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Lubaczowie. Współorganizatorami-Urząd Miasta,Urząd Gminy i Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Patronat medialny sprawowało Katolickie Radio Zamość, Twoje Radio Lubaczów, Młodzieżowa Telewizja Internetowa lubaczow.tv i Kurier Lubaczowski.

Sponsorami III Przeglądu Herody byli:Powiatowy Bank Spółdzielczy w Lubaczowie,Gaweł Sp. z o.o., Restauracja McDonald’s w Rzeszowie i Miejska Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Lubaczowie.

Źródło, rozmowa z z pomysłodawcą Herodów – ks.Krystianem Bordzaniem

oraz galeria zdjęć na stronie www.radio.lubaczow.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here